لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۲

معاون رياست جمهوری آمريکا برای ملاقات با رهبران ارشد تشکيلات فلسطينی وارد رام الله شد


ديک چينی، معاون رئيس جمهوری آمريکا، طبق برنامه از پيش تنظيم شده امروز وارد رام الله در کرانه غربی رود اردن شد تا با محمود عباّس رهبر فلسطينيان و سلام فياض نخست وزير تشکيلات خودگران فلسطينی ديدار کند. سخنگوی آقای چينی می گويد وی در اين گفتگو ها بار ديگر تعهدات پرزيدنت بوش را در مورد راه حل دو کشور همجوار و تقويت نهادهای دولتی فلسطينيان مورد تأکيد قرار داد.

دستياران آقای عباس می گويند رهبر فلسطينيان در اين ديدار به آقای چينی گفت که در پروسه گفتگوهايی که پس از کنفرانس صلح آناپوليس به ميزبانی پرزيدنت بوش در ايالت مريلند آمريکا برگزار شد پيشرفت های کمی حاصل شده است. سفر آقای چينی به خاور ميانه در راستای تلاشهای دولت آقای بوش برای دستيابی به موافقتنامه صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان پيش از پايان دوره رياست جمهوری وی در ماه ژانويه سال ۲۰۰۹ است.

ديک چينی معاون رئيس جمهوری آمريکا بامداد امروز با شيمون پرز رئيس جمهوری اسرائيل در محل سکونت وی در بيت المقدس ديدار کرد. در اين ملاقات آقای پرز با اشاره به مسائل مختلف مورد بحث گفت، «اولين مسئله مذاکرات سياسی درباره صلح است که قدری بيش از آنچه ما می خواستيم طول خواهد کشيد، امّا به باور من با پيشرفت توأم خواهد بود. مسئله ديگر چارچوب اقتصادی است که نياز به تلاشی فوق العاده دارد.»

آقای پرز در بخشی از سخنان خود بار ديگر دولت جمهوری اسلامی ايران را تهديدی عليه موجوديت اسرائيل خواند و گفت هيچکس نمی تواند مدعی آن باشد که اشاراتی که محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، عليه اسرائيل دارد کم اهميت تر از آنچه به نظر می رسد باشد. معاون رئيس جمهوری آمريکا نيز در اين ديدار گفت آمريکا تمامی تلاش خود را برای پيشبرد پروسه صلح در خاور ميانه بکار خواهد بست. آقای چينی گفت، «ما محققاً با تهديد های موجود در منطقه که نه تنها اسرائيل بلکه ايالات متحده ی آمريکا را نيز نشانه می رود سر و کار داريم.»

معاون رئيس جمهوری آمريکا همچنين با بنجامين ناتان ياهو رهبر حزب مخالف دولت و نخست وزير سابق اسرائيل ديدار کرد و با تزيپی ليونی، وزير خارجه آن کشور، نيز به گفتگو نشست.

آقای چينی ديروز (شنبه) با اهود اولمرت، نخست وزير اسرائيل، ديدار کرد و در پی آن در يک کنفرانس خبری گفت آمريکا هرگز اسرائيل را در مورد مسائلی که امنيت آن کشور را تهديد کند تحت فشار قرار نخواهد داد. معاون رئيس جمهوری آمريکا تعهد آمريکا نسبت به امنيت اسرائيل را تزلزل ناپذير خواند. آقای چينی در پايان سفر نه روزه ی خود به خاورميانه قرار است در ترکيه با مقامات آن کشور به گفتگو بنشيند.

XS
SM
MD
LG