لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

پاپ بنديکت: روح خاورميانه مجروح و آزرده است


پاپ بنديکت شانزدهم، رهبر کاتوليکهای جهان، در سخنرانی امروز خود به مناسبت عيد پاک، روز معراج عيسی مسيح، خواستار برقراری صلح و آرامش در پهنۀ گيتی و يافتن راه حلی جهت رفع بحران های جاری در تبت، عراق، و اسرائيل- فلسطينيان شد.

رهبر کاتوليکهای جهان ابراز تأسف کرد که «روح خاورميانه بويژه به خاطر شرايط حاضر در سرزمين اسرائيل-فلسطينيان، عراق، لبنان، و اخيراً تبت، مجروح و آزرده است.»

همزمان با برگزاری اين مراسم در واتيکان هزاران نفر از زائران مسيحی در اطراف اورشليم غزه و ساحل غربی رود اردن روز عروج عيسی مسيح را گرامی داشتند.

در اورشليم گروهی از مسيحيان پروتستان در محل موسوم به گاردن تومب، يا معبد باغ محلی، که طبق روايات مذهبی محل معراج عيسی مسيح است گرد آمدند و پس از خواندن سرودهای دينی در مراسم طلوع آفتاب مراسم مورد اختلاف شاخه های مختلف مسيحيت شرکت کردند. کاتوليکهای رم معتقدند عيسی مسيح پس از مصلوب شدن در کليسای (مقبرۀ مقدس يا معراج مقدس) به خاک سپرده شده است، حال آنکه به اعتقاد مسيحيان پروتستان مسيح در نزديکی معبد گاردن مدفون گشته است. در جامعه مسيحيان ساکن غزه که عمدتاً ارتدوکس هستند کاتوليکها در اقليت قرار دارند.

در غزه مسيحيان تنها ۳۰۰۰ نفر از بافت جمعيت يک ميليون و نيمی مسلمانان را تشکيل می دهند.

امروز کابل پايتخت افغانستان نيز همراه با ساير نقاط ديگر جهان شاهد برگزاری مراسم گراميداشت روز معراج عيسی مسيح بود. سربازان آمريکايی مستقر در کابل امروز خلاف سال گذشته که يکی از خشونت بار ترين سالهای جنگ افغانستان بود با برگزاری مراسم ويژه ای روز عيد پاک را با آرامش جشن گرفتند.

سپيده دم امروز در مانيل پايتخت فيليپين مسيحيان کاتوليک مراسم عروج عيسی مسيح را گرامی داشتند. مراسم عيد پاک در فيليپين و ساير کشورهای متأثر از کليسای اسپانيا متفاوت از بقيه مسيحيان جهان برگزار می شود که به سالوبانگ موسوم است. اين واژه اشاره به لحظه ای دارد که عيسی مسيح پس از عروج با مادر خود مريم مقدس ديدار می کند.

XS
SM
MD
LG