لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

ديک چينی گفت آمريکا نسبت به روند صلح خاورميانه متعهد است


ديک چينی، معاون رياست جمهوری آمريکا، می گويد دولت پرزيدنت بوش نسبت به پيشبرد روند صلح اسرائيل و فلسطينيان متعهد است.

چينی امروز (يکشنبه) ضمن ديداری در اورشليم با شيمون پرز، رئيس جمهوری اسرائيل، ابراز داشت ايالات متحده آمريکا همچنين درگير مقابله با تهديداتی است که در منطقه در حال بروز است. وی خاطرنشان ساخت اين تهديدات از جمله متوجه هردو کشور اسرائيل و ايالات متحده است.

پرز از جمهوری اسلامی به عنوان تهديدی عليه اسرائيل نام برد. وی گفت هيچکس نمی تواند ادعا کند اظهاراتی که رئيس جمهوری اسلامی ايران، محمود احمدی نژاد، عليه اسرائيل ايراد می کند کمتر از آنچه که به نظر می رسد جدی است.

بامداد امروز معاون رئيس جمهوری آمريکا، پيش از گفتگو با مقامات ارشد دولت اسرائيل، در مراسم عيد پاک در اورشليم شرکت کرد. وی گفت در نظر دارد بعد از ظهر امروز برای ملاقات با رئيس تشکيلات فلسطينی محمود عباس و نخست وزير فلسطينيان، سلام فياض، به کرانه غربی سفر کند.

سخنگوی معاون رياست جمهوری آمريکا گفت ديک چينی در گفتگوهايش بر تعهد پرزيدنت بوش نسبت به راه حل دو کشوری و برادامه تلاش ها در جهت تقويت نهادهای فلسطينی تاکيد خواهد ورزيد.

معاون رئيس جمهوری آمريکا ديروز گفت ايالات متحده هرگز بر اسرائيل فشار نخواهد آورد تا دست به اقدامی يازد که امنيتش را تهديد کند. ديک چينی در يک کنفرانس خبری مشترک در اورشليم با نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، اين سخنان را ابراز داشت. وی گفت تعهد آمريکا به امنيت اسرائيل «پايدار و تزلزل ناپذير» است.

انتظار می رود چينی در آخرين مرحله سفر ۹ روزه اش به خاورميانه از ترکيه ديدن کند.

XS
SM
MD
LG