لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

ارگان حزب کمونيست چين از دولت خواست جنبش تبت را سرکوب کند


روزنامه رسمی حزب کمونيست چين از دولت خواسته است جنبش استقلال طلبانه تبت را قاطعانه درهم بکوبد.

تفسير روزنامه «پيپلز ديلی» - که روز شنبه منتشر شده است - دالائی لاما را به طرح ريزی اعتراضات اخير ضد دولتی در تبت متهم می کند و می گويد او اميدوار است بر مسابقات المپيک در پکن تاثير بگذارد و تبت را از چين جدا کند.

دالائی لاما هر گونه نقشی در اعتراضات را تکذيب کرده است.

گزارش های خبری حاکی است که پکن واحدهای نخبه ارتش آزاديبخش چين را برای سرکوب اعتراضات به تبت فرستاده است.

شاهدان در لهاسا گفتند نفربرهای زرهی و ديگر خود روهای نظامی که در آنجا بکار می روند شماره ها و علائم شناسائی خود را پوَشانده اند.

در لهاسا، روز شنبه مقامات چينی شمار رسمی کشته شدگان شورش های هفته پيش را به ۱۹ تن، شامل ۱۸ غير نظامی و يک پليس، افزايش دادند. گروه های تبعيدی تبت می گويند دست کم ۱۸ تن در لهاسا کشته شدند، و زدوخوردها در ديگر استان های چين نزديک به ۲۰ کشته بر جا گذاشته است.

خبرگزاری رسمی چين گفته است پليس در جريان آشوبی در ناحيه تبتی استان سی چوان ، که در آن ۴ نفر مجروح شدند، برای دفاع از خود تيراندازی کرد. با اين حال، گروه های طرفدار حقوق بشر عکس هائی را منتشر کرده اند که آنچه را بنظر می رسد اجسادی با جراحات ناشی

از گلوله باشد نشان می دهد. آنها پليس را به کشتن ۱۱ تن در جريان زدوخورد در سی چوان متهم می کنند.

چين تمام خبرنگاران خارجی را از تبت بيرون رانده و سعی کرده است ديگران را از رسيدن به استان های همجوار آن باز دارد. خبرنگاران، پيش از آن که ناچار به ترک منطقه شوند، توانستند گزارش هايی در باره استقرار هزاران سرباز، همراه با محاصره و ايجاد پستهای بازرسی در بخش گسترده ای از غرب چين مخابره کنند.

درخواست پايان خشونت ها

گروهی از دگرانديشان چين روز شنبه از پکن خواستند در کوششی برای پايان دادن به خشونت های تبت، باب گفتگوهای مستقيمی را با دالائی لاما رهبرمذهبی تبت درتبعيد بگشايد.

نزديک به سی تن از دگرانديشان چين همچنين از دولت اين کشور خواستند که درهای تبت را به روی رسانه های خبری خارجی بگشايد و به تحقيقگران سازمان ملل متحد اجازه دهد که وارد منطقه شوند.

درهمين حال روزنامه ارگان حزب کمونيست چين از دولت خواست که جنبش استقلال طلبانه تبت را قاطعانه سرکوب کند.

روزنامه پيپلز ديلی People's Daily طی مقاله ای دالائی لاما را به طرح ريزی تظاهرات اخيرضد دولتی درتبت متهم ساخت و نوشت وی اميدواربود که درمسابقات قريب الوقوع المپيک در پکن تاثيربگذارد وموجبات جدائی تبت را ازچين فراهم آورد.

دالائی لاما داشتن هرگونه نقشی را در تظاهرات تکذيب کرده است.

XS
SM
MD
LG