لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۸

سخنان پرزيدنت بوش بمناسبت پنجمين سالگرد جنگ عراق


سخنان پرزيدنت بوش بمناسبت پنجمين سالگرد جنگ عراق
سخنان پرزيدنت بوش بمناسبت پنجمين سالگرد جنگ عراق

پنج سال از عملیات آزادی عراق، مبارزه نظامی برهبری آمريکا که به استبداد صدام حسین پایان داد، می گذرد. پرزیدنت بوش در سخنانی بمناسبت سالگرد جنگ گفت: متاسفانه، پایان دیکتاتوری بی رحم صدام، بمعنای پایان گرفتن نبرد علیه نیروهای افراطی که اینک به درهم شکستن دمکراسی نوپای عراق کمر بسته اند نبود.

آقای بوش اظهار داشت: القاعده و تندروهای شیعه از جمله این نیروها هستند که بسیاری از آنها از پشتیبانی مالی و تسلیحاتی ایران برخوردارند. او گفت ایالات متحده به عناصر تندرو اجازه نخواهد داد در فرو بردن عراق در گرداب هرج و مرج موفق شوند.

آقای بوش پیامدهای چنین رویدادی را غیر قابل قبول نامید و اضافه کرد:
***** جنبش تروریستی می تواند تقویت شود - با نفرات جدید، منابع جدید، و حتی تصمیم بزرگتری برای استیلا بر منطقه و آسیب رساندن به آمريکا. یک القاعده جسور با دسترسی به منابع نفت عراق می تواند جاه طلبی های خود را برای بدست آوردن جنگ افزار کشتار و انهدام جمعی بقصد حمله به آمريکا و دیگر ملت های آزاد دنبال کند. ایران نیز با تجدید تصمیم به تولید سلاح های اتمی و تحمیل هژمونی و استیلای مورد نظر خود بر سراسر خاورمیانه، جسور خواهد شد.

آقای بوش در مصاحبه ای با شبکه خبری فارسی صدای آمريکا - پی ان ان - برای کسانی در ایران که از فعالیت های ویرانگرانه در عراق پشتیبانی می کنند پیامی داشت:
**** ارسال سلاح های خود، آی ای دی های پیشرفته خود را متوقف کنید، یا پیامدهایی در داخل عراق خواهد داشت. و ما وقتی افرادی را هنگام انتقال سلاح هایی که هدف آنها آسیب رساندن به مردم بی گناه یا مسلح ساختن شبه نظامیانی است که قصد دارند به مردم بی گناه صدمه بزنند پیدا کنیم ، آنوقت آنها بدست عدالت سپرده خواهند شد.

آقای بوش گفت او کاملا می فهمد که عراق و ایران مناسباتی با یکدیگر خواهند داشت . آنها همسایگانی با یک مرز مشترک طولانی هستند. اما برای پرداختن به مسائل داخل عراق، راهی بهتر از آنچه که ایرانیان اینک دنبال می کنند، وجود دارد.

پرزیدنت بوش گفت ایالات متحده به نبرد با نیروهای افراط گرا در عراق و کمک به مردم آن کشور در برقراری یک دمکراسی در قلب خاورمیانه ادامه خواهد داد، و با این کار، ما نشان خواهیم داد که آینده خاورمیانه نه به ترور، بلکه به آزادی تعلق دارد.

XS
SM
MD
LG