لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

پارلمان روسيه: شناسائی استقلال آبخازی و اوست جنوبی در صورت پيوستن گرجستان به ناتو


پارلمان روسیه در قطعنامه ای از کرملین خواسته است در صورتی که گرجستان به ناتو ملحق شود، شناسائی استقلال دو جمهوری انشعابی آنرا بررسی کند. قطعنامه که روز جمعه تصویب شد، به مناطق آبخازی و اوست جنوبی، که روسیه می گوید در آنها مخالفت با پیوستن به ناتو بسیار زیاد است، اشاره دارد. در پیش نویس قطعنامه، امکان گشودن دفاتر دولت روسیه در دو منطقه پیشنهاد شده بود.

گرجستان و اوکراین امیدوار هستند از آنها دعوت شود در کنفرانس رهبران ناتو در بوخارست، پایتخت رومانی، در ماه آینده شرکت کنند. روسیه روشن ساخته است که نمی خواهد ناتو بطرف مرزهای آن توسعه پیدا کند.

آبخازی و اوست جنوبی در اوائل دهه ۱۹۹۰ استقلال خود را از گرجستان اعلام کردند، و خواهان شناسائی بین المللی شده اند. گرجستان صلحبانان روسیه را متهم کرده است که جدائی خواهان را تشویق می کند و عهد کرده است هر دو منطقه را زیر کنترل خود باز گردند.

در این میان، ۹ کشور کمونیست سابق عضو ناتو و کانادا از این اتحادیه خواسته اند روند عضویت برای گرجستان و اوکراین را آغاز کند. آنها در نامه ای به یاپ د هوپ شفر، دبیر کل ناتو، می گویند عضویت دو کشور در اتحادیه آتلانتیک شمالی، ثبات و امنیت در اروپا را افزایش خواهد داد، و خودداری از چنین اقدامی بر این موضوع که ناتو در دسترس تمام دمکراسی ها قرار دارد، سایه ای از تردید خواهد انداخت.

XS
SM
MD
LG