لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

واتيکان اتهامات بن لادن مبنی بر شرکت پاپ در جنگ صليبی جديدی عليه اسلام را رد کرد


واتيکان اتهامات اوسامه بن لادن، رهبر القاعده، مبنی بر اين که پاپ بنديکت در «جنگ صليبی جديدی» برای به مسخره گرفتن اسلام دست دارد، رد کرده است.

سخنگوی واتيکان امروز (پنجشنبه) گفت چنين اتهاماتی عليه پاپ تازه يا شگفت آور نيست، اما ياد آور شد اين اتهام که پاپ از انتشار کايکاتورهای طنز آميز پيامبر اسلام حمايت کرده کاملا بی اساس است.

سخنگو گفت پاپ از کاريکاتورها، که نخستين بار در سال ۲۰۰۵ در روزنامه های دانمارکی منتشر شد، انتقاد کرده است.

در يک نوار صوتی که شامگاه چهارشنبه در يک وب سايت وابسته به القاعده پخش شد، صدائی که گفته می شود متعلق به بن لادن است، انتشار کاريکاتورها را هجومی بزرگتر از بمباران خانه های زنان و کودکان توسط نيروهای غربی توصيف کرد و کايکاتورها را بخشی از يک جنگ صليبی عليه اسلام، که در آن واتيکان نقشی بزرگ و طولانی بازی کرده است، ناميد. بن لادن همچنين به اتحاديه اروپا هشدار داد که بدليل انتشار کاريکاتورها بشدت مجازات خواهد شد.

صدای بن لادن با زير نويس انگليسی روی تصويری از او که تفنگی در دست داشت، شنيده می شود.

انتشار کاريکاتورها در سال ۲۰۰۵ در روزنامه های دانمارک آشوب های گسترده ای را در کشورها اسلامی در سراسر جهان براه انداخت. ماه پيش، آنها يکی از کاريکاتورها، که در آن پيامبر اسلام بمبی بعنوان عمامه بر سر گذاشته است، را دوباره چاپ کردند تا پای بندی خود را به آزادی بيان نشان دهند. اين اقدام پس از آن صورت گرفت که پليس گفت توطئه ای را برای کشتن کاريکاتوريست کشف کرده است.

XS
SM
MD
LG