لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

مک کورمک: ايران بار ديگر نتوانست معيارهای بين المللی برگزاری انتخابات دمکراتيک را رعايت کند


نتایج انتخابات پارلمانی ایران نشان می دهد که تندروهای طرفدار رژیم همچنان اکثریت قاطع نمایندگان را تشکیل خواهند داد. چنین نتیجه ای پس از آن که شورای نگهبان صلاحیت صدها کاندیدا را رد کرد و آنها را از شرکت در مبازرات انتخاباتی ممنوع ساخت، شگفت آور نمی نماید.

شورای نگهبان نهادی از روحانیان و حقوقدانان است که کاندیداها را بر اساس وفاداری آنها به انقلاب اسلامی ایران ارزیابی و بررسی می کند.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، در یک بیانیه کتبی گفت ایران بار دیگر نتوانسته است معیارهای بین المللی برگزاری انتخابات دمکراتیک را رعایت کند. او یاد آور شد که "رژیم ایران برای رد صلاحیت کاندیداهای نمایندگی بار دیگر از زمینه های ایدئولوژیکی استفاده کرد، محدودیت های شدیدی بر توانائی روزنامه نگاران و رسانه ها در تهیه گزارش های انتخاباتی وضع کرد، امکانات کاندیداها را برای مبارزه محدود ساخت، و حاضر نشد به ناظران مستقل اجازه دهد در روز انتخابات به حوزه های رای گیری دسترسی پیدا کنند."

مک کورمک در گفت و گوئی با خبرنگاران اظهار داشت نتایج انتخابات "از پیش تعیین شده بود"، یعنی این که برای تامین هدف مشخصی مورد بهره برداری قرار گرفت:
***** نتایج از پیش معلوم بود، در این مفهوم که مردم ایران قادر نبودند به طیف کاملی از کاندیداها رای بدهند. اساسا، گزینه ای که به آنها داده می شود این است که بین یک طرفدار رژیم یا طرفدار دیگر رژیم، یکی را انتخاب کنند. در تعداد بسیار زیادی از موارد به آنها فرصتی داده نشد که قادر باشند کسی را انتخاب کنند یا به کسی که ممکن بود عقایدی متفاوت با رژیم داشته باشد، رای بدهند."

آقای مک کورمک یادآور شد که قدرت واقعی در ایران در دست چند نابرگزیده است:
***** در راس ساختار آن قدرت آنچه آنها آنرا رهبر معظم می نامند قرار دارد... اگر به این ساختار نگاه کنید، می بینید که اینها عناصر یک دمکراسی پویا نیستند.
ایالات متحده از حق مردم ایران برای انتخاب دولت خود از طریق یک روند انتخاباتی آزاد، عادلانه و شفاف پشتیبانی می کند.

آقای مک کورمک گفت: "ما رهبران ایران را تشویق می کنیم به مداخله در انتخابات آینده، از جمله انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۹، پایان دهند، و با دادن اجازه حضور ناظران مستقل در حوزه های رای گیری، حفاظت از حقوق شهروندان ایران برای آزادی بیان، مطبوعات و تشکیل انجمن، بر شفافیت انتخابات بیافزایند. ما مجلس جدید را تشویق می کنیم به تعهدات بین المللی ایران پای بند بماند و برای بوجود آوردن یک ایران دمکراتیک که به اراده و خواست مردم خود پاسخگو باشد، کار کند."

XS
SM
MD
LG