لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

رايس: در مورد طرح نظام دفاع موشکی در اروپای مرکزی توافقی با روسيه بدست نيامده


کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، می گويد در مورد طرح استقرار نظام دفاع موشکی در اروپای مرکزی، هيچ توافقی با روسيه بدست نيامده است.

با اين حال، او گفت دو طرف موافقت کرده اند برای تهيه يک چارچوب استراتژيک در مورد کاهش سلاح های استراتژيک همکاری کنند.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا، و سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه، می گويند به پيشرفت در برطرف ساختن اختلاف نظرهای ناشی از پيشنهاد استقرار يک سيستم دفاع موشکی در اروپا خوشبين هستند.

رايس و رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا امروز (سه شنبه) در مسکو برای دومين روز با مقامات روسيه ملاقات کردند و در باره طرح ايالات متحده برای استقرار ۱۰موشک رهگير در لهستان و رادارهای هدايت کننده در جمهوری چک با آنها به تبادل نظر پرداختند.

در پيشاپيش مذاکرات، رايس آنچه را «روحيه مثبت» ديدار روز دوشنبه با ولاديمير پوتين رييس جمهوری فعلی روسيه و ديميتری مدويديف، رييس جمهوری برگزيده ناميد ستود.

گيتس پيش بينی کرد دو طرف پيش از آن که پرزيدنت بوش کاخ سغيد را ترک کند، در مورد استقرار موشک به توافق خواهند رسيد.

پيش از ديدار امروز، خانم رايس و رابرت گيتس با چندين نفر از رهبران ارشد اپوزيسيون و بازرگانی ملاقات کردند.

با اين حال، از گری کاسپاروف، قهرمان سابق سطرنج جهای و ميخاييل کاسيانوف، نخست وزير سابق روسيه برای حضور در اين جلسه دعوت نشده بود.

ولاديمير پوتين روز دوشنبه گفت نامه ای که آنرا «بسيار جدی» توصيف کرد از پرزيدنت بوش دريافت کرد که در آن گفته می شد برخی از مشکلات دوجانبه می تواند کاملا حل شود. پوتين جزييات بيشتری ارائه نداد.

ايالات متحده به کوشش برای اجرای طرح استقرار ۱۰ موشک رهگير در لهستان و رادارهای هدايت کننده در جمهوری چک ادامه می دهد. پرزيدنت بوش می گويد نظام دفاع موشکی از آمريکا و متحدان آن در برابر تهديد های رژيم های افراطی حفاظت خواهد کرد.

از سوی ديگر، مسکو می گويد موشک های غربی در نزديکی مرزهای آن امنيت روسبه را تهديد می کند و می تواند آغار مسابقه تسليحاتی جديدی را موجب شود.

XS
SM
MD
LG