لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

آخرين خبرها از مبارزات مقدماتی انتخابات رياست جمهوری در آمريکا


سناتور هيلاری کلينتون، که جهت بدست آوردن نامزدی حزب دموکرات برای مقام رياست جمهوری آينده ايالات متحده تلاش می کند، ديروز (شنبه) در رژه روز سن پاتريک در پنسيلوانيا گفت او از طرح پيشنهادی حزب دموکرات ميشيگان برای برگزاری مجدد انتخابات مقدماتی درون حزبی آن ايالت حمايت می کند.

اگر اين طرح به تصويب قانون گذاران ايالت ميشيگان برسد، و انتخابات درون حزبی در ماه ژوئن برگزار شود، نمايندگان حزب دموکرات آن ايالت قادر خواهند بود در همايش ملی حزبی که در تابستان در دنور تشکيل خواهد شد شرکت کنند.

کميته ملی حزب دموکرات فلوريدا و ميشيگان را بدليل اين که اين دو ايالت انتخابات مقدماتی خود را قبل از ۵ فوريه برگزار کردند مجازات و نمايندگان حزبی آنان را از شرکت در همايش حزبی محروم کرد.

خانم کلينتون در طی يکی از سفر های انتخاباتی خود در پنسيلوانيا در اين زمينه به خبرنگاران گفت، «من عميقا معتقدم دو ميليون و ۵۰۰ هزار نفری که در گذشته رای داده اند استحقاق دارند که رايشان به حساب آيد.»

خانم کلينتون در انتخابات مقدماتی ميشيگان در ۱۵ ژانويه و انتخابات مقدماتی فلوريدا در ۲۹ ژانويه به پيروزی دست يافت و تلاش می کند به نحوی آن پيروزی را حفظ کند.

ولی باراک اوباما رقيب انتخاباتی خانم کلينتون که در حال حاضر حمايت تعداد بيشتری از نمايندگان حزبی دموکرات را در دست دارد تلاش خانم کلينتون برای برگزاری مجدد انتخابات مقدماتی فلوريدا و ميشيگان را با ديده ترديد می نگرد.

باراک اوباما ديروز در گرد همايی طرفداران خود در اينديانا از سخنان جرميا رايت کشيش کليسايی در شيکاگو که گفته بود خط مشی های گذشته کشور موجب حمله تروريستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ شد انتقاد کرد.

آقای اوباما عضو اين کليسا است و در بيست سال گذشته در مراسم مذهبی آن شرکت داشته است.

باراک اوباما همچنين در انتقاد از دخالت مسائل نژادی در مبارزات انتخاباتی حزب دموکرات گفت، «ما تاريخ غم انگيزی داشته ايم و هنوز سوء تفاهم و خشم در ارتباط با مسائل نژادی در جامعه وجود دارد ولی من باور دارم اين کشور می خواهد اين اختلافات را پشت سر گذارد.»

آقای اوباما در اشاره به تظاهرات در تبت و عکس العمل خشونت بار چين گفت، «چين در برخورد با تبت از قوانين حقوق بشر تخطی کرده ولی ما نبايد در ارتباط با چين اصول خود را زير پا بگذاريم.»

XS
SM
MD
LG