لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

معاون نخست وزير اسرائيل خواستار برچيدن يهودی نشين های غير مجاز در کرانه غربی شد


معاون نخست وزیر اسراییل می گوید تاخیر در منهدم کردن محله های مسکونی غیر مجاز در کرانه غربی، به مناسبات اسراییل با ایالات متحده آسیب می رساند.

حییم رامون، روز شنبه به رادیو اسرائیل گفت اسرائیل به تعهداتی که در نقشه راه صلح خاورمیانه بر عهده گرفته عمل نمی کند. وی تاکید کرد که اسراییل باید ظرف یک یا دو هفته وضعیت اين محله ها را روشن سازد.

احمد قریع، مذاکره کننده ارشد فلسطینی ازامریکا خواست بر فشار بر اسراییل برای برچیدن محله ها بیافزاید.

تقشه راه صلح خاورمیانه از اسراییل می خواهد محله ها را جمع کند و تمام فعالیت های خانه سازی را متوقف سازد، در همین حال ایجاب می کند که فلسطینیان ستیزه گران را خلع سلاح کنند.

روز جمعه، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه امریکا گفت نه اسراییل و نه فلسطینیان هیچکدام تعهدات خود را انجانم نداده اند. او این نظر را پس از آن ابراز داشت که مذاکرات صلح بین اسراییل و فلسطینیان، به سرپرستی یک فرستاده امریکا در بیت المقدس از سر گرفته شد.

مقامات امریکائی گفتند مذاکرات بر حوزه هایی که در آنها طرفین به تعهدات خود عمل نمی کنند ، و علت آن، متمرکز بود. آنها توضیحی ندادند، اما واشنگتن فعالیت های خانه سازی اسراییل در بیت المقدس شرقی و کرانه غربی را نقض نقشه راه صلح توصیف کرده است. واشنگتن همچنین فلسطینیان را برای کنترل بیشتر ستیزه گران زیر فشار گذاشته است.

XS
SM
MD
LG