لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

پايان سفر رئيس جمهور اسرائيل به فرانسه


سفر پنج روزه آقای شیمون پرز به فرانسه که از عصر روز دوشنبه آغاز شده بود روزجمعه پایان گرفت . این سفر به گفته وخواست آقای سرکوزی اولین سفر رسمی یک شخصیت خارجی در دوران ریاست جمهوری اوست .

آقای پرز درهمان بدو ورود ملاقاتی با رئیس جمهور فرانسه داشت و در همان شب در ضیافت شام، رئیس جمهور فرانسه سخنانی ایراد کرد که بخشی ازآن هم به ایران مربوط میشد .

آفای سرکوزی خطاب به همتای اسرائیلی خود گفت شما شاعروممعار سازندگی، ودر تمام مراحل شش دهه تاریخ اسرائیل حضور داشتید.وی ادامه داد اگر امنیت و دفاع اسرائیل اولین دلمشغولی شماست ، اما همواره مانند اسحاق رآبین تکرار کرده اید گفتگو، شرط اصلی ونهائی برای رسیدن به صلح است . زمان توقف عذاب و دست یابی به صلح فرارسیده است . شما از عقاید من آگاهید ،هیچ ملتی نمیتواند در زیر تهدیدات تروریزم زندگی کند و جز صلح راه دیگری وجود ندارد . فرانسه در این راه اسرائیل را همراهی خواهد کرد.

آقای سرکوزی سپس در پایان سخنانش افزود ،من بعنوان یک دوست اسرائیل به شما میگویم امنیت اسرائیل بدون وجود و حضور یک دولت دمکرات فلسطینی ممکن نخواهد بود. واما برنامه هسته ای ایران یک نگاه جدی میطلبد ودر این راه اسرائیل تنها نیست ، اگر جمهوری اسلامی ایران خواسته جوامع بین المللی رامحترم بشمارد، فرانسه همراه است ودر غیر اینصورت ایران مجهز به سلاح اتمی برای فرانسه قابل قبول نیست.

درطول این سفرکه جوانب امنیتی بطرز آشکارو شدیدی رعایت میشد و با حضور وزرای خارجه و دفاع روسیه که برای امر دیگری به پاریس آمده بودند همزمان شد، آقای پرز با تمام مقام داران فرانسوی دیدار کرد .

واما در روزپنج شنبه آقای شیمون پرزهمراه با وزیر فرهنگ فرانسه خانم کریستین آلبانل برای افتتاح نمایشگاه بین المللی کتاب پاریس به این محل رفتند . این نمایشگاه از سوی چند ناشر دول عرب وهمینطور دولت جمهوری اسلامی ايران تحریم شده است . در این باره آقای پرز گفت کسی که کتاب را تحریم میکند خودش را تحریم کرده است و روز بعد در همین ارتباط آقای برنارکوشنر گفت امیدوارم صلح را تحریم نکنند .

آقای شیمون پرز سومین رئیس جمهور اسرائیل است که به فرانسه میاید. اولین بار در سال۱۹۸۸آقای حیم هرزوگ درزمان ریاست جمهوری آقای میتران و نیز در سال ۲۰۰۴ آقای موشه کتساو به فرانسه آمده بودند .

باید گفت که در این سفر اگرچه برخی از سیاست های اسرائیل دربرابر فلسطینی ها در مطبوعات فرانسه مورد انتقاد قرار گرفت اما در عین حال به آقای پرز لقب مرد شرائط را داده اند

آقای پرز ۳۶۰۰نخل زیتون را که در جنوب تل آویو در مدرسه کشاورزی کاشته شده به نماد وسمبل دوستی مردم اسرائیل وفرانسه به رئیس جمهور فرانسه هدیه کرد .

جالب است بدانیم فرانسه بود که کمک وامکان دسترسی اسرائیل به تجهیزات اتمی را برای این کشور فراهم ساخت، وعاقبت در پاریس شنیده شد که مصر در نقش میانجی بین حماس و اسرائیل فعال ویکی از دلائل توقف در روند آعاز روابط مصر با جمهوری اسلامی ایران نيز همین امر بوده است

XS
SM
MD
LG