لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۲

اولين نتايج انتخابات مجلس شورای اسلامی حکايت از پيروزی محافظه کاران دارد


در پايان انتخابات مجلس شورای اسلامی در ايران که انتظار می رود قدرت را همچنان در اختيارجناح محافظه کار کشور قراردهد، مقامات ايران مشغول شمارش آرا هستند.

خبرگزاری نيمه رسمی مهر از ايران گزارش ميدهد که نتايج مقدماتی نشان ميدهد ۷۰ درصد کرسی های مجلس ٢٩٠ نفره را محافظه کاران، کسب کردند.

مقامات دولتی اعلام کردند که ۶۵ درصد از ۴۴ ميليون نفر واجدين شرايط رأی دهی،، در اين انتخابات شرکت کردند. آنها می گويند مردم استقبال گسترده ای از انتخابات به عمل آوردند، به گونه ای که حوزه های رأی گيری تا چند ساعت پس از پايان مهلت مقرر همچنان به کار رخود ادامه می دادند.

در اين انتخابات ٤٥٠٠ کانديدا برای کسب ٢٩٠ کرسی مجلس به رقابت پرداختند.

انتخابات روز جمعه عمدتاً ميان دوگروه محافظه کار رقيب برگزارگرديد. يکی از اين دو گروه به محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری تندرو ايران نزديک است. گروه دوم خواستار آن است که ايران در برخورد با غرب در زمينه برنامه اتمی بحث انگيز خود موضع واقع بينانه تری اتخاذ کند.

شورای نگهبان قبلاً صلاحيت ١٧٠٠ تن از کانديداهای عمدتاً اصلاح طلب و مخالف آقای احمدی نژاد را برای شرکت در انتخابات رد کرده بود.

در واشنگتن، وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد در انتخابات ايران دست کاری و تقلب شده است، چرا که رأی دهندگان نتوانستند به کليه کانديداهای مورد نظرخود از هر گروه و جناحی رأی بدهند.

XS
SM
MD
LG