لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۷

آمريکا تحريمهايی را عليه يک بانک در بحرين که در کنترل بانک ملی ايران قرار دارد وضع کرد


آمريکا تحريمهايی را عليه يک بانک در بحرين که در کنترل بانک ملی ايران قرار دارد وضع کرد
آمريکا تحريمهايی را عليه يک بانک در بحرين که در کنترل بانک ملی ايران قرار دارد وضع کرد

ایالات متحده تحریم هایی را علیه یک بانک در بحرین، که بگفته مقامات آمريکائی در کنترل بانک ملی ایران قرار دارد، وضع کرده است. آمريکا در اکتبر گذشته تحریم هایی را علیه بانک ملی، بدلیل تسهیل فعالیت های دولت ایران در گسترش تسلیحات و تکنولوژی اتمی به اجرا گذاشت.

جدیدترین تحریم ها علیه "فیوچر بانک" برقرار شده است، نهادی که در سال ۲۰۰۴ مشترکا بوسیله بانک ملی، بانک صادرات ایران، و یک بانک خصوصی مستقر در بحرین تاسیس شد. بانک صادرات سال پیش بدلیل حمایت از سازمان های تروریستی، هدف تحریم های آمريکا قرار گرفت.

تعیین "فیوچر بانک" بعنوان یک عامل کمک به گسترش تسلیحات اتمی، بخشی از کوشش جاری ایالات متحده برای مبارزه با قاچاق سلاح های کشتار و انهدام جمعی است. حساب ها و سرمایه های مالی فیوچر بانک در آمريکا اینک باید مسدود شود. آمريکائیان همچنین از داد و ستد با ایران ممنوع هستند.

استیوارت له وی، معاون وزارت خارجه آمريکا در امور مبارزه با تروریسم و اطلاعلات محرمانه مالی گفت: "بانک ها و شرکت های دیگری که بانک ملی مالک آنها است یا در کنترل آن قرار دارند، تهدیدی جدی برای انسجام سیستم مالی هستند." وی اظهار داشت: "بانک ملی برای کمک به ایران در دست یابی به توانائی اتمی و تولید موشک های بالیستیک، به کوشش های فوق العاده ای دست زده است، در همین حال به دیگر نهادها برای گریز از تحریم ها کمک می کند."

وزارت خزانه داری آمريکا در بیانیه ای گفت؛ جدیدترین اقدام ایالات متحده با قطعنامه ۱۸۰۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد تطبیق می کند. این قطعنامه که در اوائل مارس به تصویب رسید، از تمام کشورهای عضو می خواهد مراقب فعالیت های بازرگانی بین نهاد های مالی خود و بانک های ایران، بویژه بانک ملی و بانک صادرات، باشند.

تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گوید چنین اقداماتی تاثیر گذار بوده اند: ***** تحریم هایی که ایالات متحده بر ایران وضع کرده، تحریم هایی که جامعه بین المللی از طریق قطعنامه های شورا امنیت به اجرا گذاشته، بر جایگاه ایران در جهان، و توانائی آن برای جلب سرمایه گذاری و داد و ستد با کشورهای دیگر اثر گذاشته است.
آقای کیسی گفت: هدف این است که دولت ایران زیر فشار قرار گیرد تا سیاست هایش را تغییر دهد و در مورد برنامه اتمی خود به گفت و گو بنشیند.

XS
SM
MD
LG