لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

مذاکرات صلح اسرائيل و فسلطينيان با انتقاد آمريکا از هردوطرف از سر گرفته شد


مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فسلطينيان در بيت المقدس از سر گرفته شد، و آمريکا از هردو طرف برای عمل نکردن به تعهدات خود در چارچوب يک طرح مورد حمايت جامعه بين المللی انتقاد کرده است.

ژنرال آمريکائی ويليام فريزر بر مذاکرات امروز، جمعه، مقامات اسرائيلی و فلسطينی نظارت داشت. مقامات آمريکائی با انتشار اطلاعيه ای گفتند در اين مذاکرات زمينه هائی مورد توجه و تاکيد قرار گرفت که طرفين به تعهدات خود در چارچوب طرح صلح سال ۲۰۰۳، موسوم به نقشه راه، عمل نکرده بودند.

در اين مذاکرات دلائل عملی نشدن تعهدات نيز مورد بررسی قرار گرفت.

اطلاعيه وارد جزئيات نشده است، اما واشنگتن عمليات ساختمانی يهودی نشين ها در شرق بيت المقدس و کرانه غربی را تخلفی از نقشه راه تلقی ميکند.

واشنگتن همچنين فلسطينيان را زير فشار گذاشته است که به تعهدات خود در چارچوب نقشه راه عمل کنند، و برای کنترل بر گروههای ستيزه گر تلاشی بيشتر بعمل آورند.

نمايندگی فلسطينی ها در مذاکرات امروز با سلام فياض نخست وزير خودمختاری فلسطينی بود، اما اسرائيل آموس گيالد را فرستاد که يکی از مقامات وزارت دفاع اسرائيل است. گيالد گزارش های بعضی از وسائل ارتباط جمعی را تکذيب کرد که گفته اند اهود براک وزير دفاع اسرائيل بخاطر اختلاف نظر با آمريکا بر سر نقشه راه در مذاکرات شرکت نکرد.

XS
SM
MD
LG