لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

مقام عاليرتبه سازمان ملل خواستارگزارش بهتری از عملکرد سازمان در افغانستان شد


ژان ماری گينو، از مسئولان بلندپايه برنامه حفظ صلح سازمان ملل متحد در افغانستان، ديروز (چهارشنبه) ضمن اعلام اين خبر که روز به روز بر شدت حملات طالبان در افغانستان افزوده می شود خواستار ارائه گزارش بهتری از چارچوب عملکرد سازمان ملل در افغانستان شد.

آقای گينو می گويد ميزان فعاليتهای مخرب طالبان در افغانستان به مراتب شديد تر و وخيم تر از آن است که نيروهای خارجی مستقر در آن کشور تصور می کرده اند.

آقای گينو ديروز در شورای امنيت سازمان ملل متحد گفت جامعۀ بين المللی تا کنون بطور يکنواخت و منسجم در افغانستان حضور نداشته است و تثبيت افغانستان نياز به هماهنگی بيشتر نيروهای ناتو و حکومت آن کشور دارد.

گزارش امسال سازمان ملل متحد از افغانستان با توجه به ميزان تلفات غير نظاميان می گويد فعاليتهای خشونت آميز ستيزه گران در سال جاری به مراتب شديدتر شده است. در ادامه گزارش سازمان ملل همچنين آمده است که وجود تعداد زياد نيروهای طالبان و ساير گروههای مسلح و نيز توليد انبوه ترياک در افغانستان همه و همه نمودار اين است که ثبات و استحکام پايه های کشور با تهديدی جدی رو به رو است.

در عين حال يک بمب گذار انتحاری امروز با اصابت اتومبيل خود به يک خودروی نظامی سربازان آمريکايی در نزديکی فرودگاه شهر کابل دست کم شش غير نظامی را به قتل رساند و حدود ۲۰ نفر را مجروح ساخت.

سخنگوی ارتش آمريکا اعلام کرده است که هيچيک از چهار سرنشين آمريکايی خودروهای نظامی که اکثر آنها مسلح به جنگ افزار هستند جراحت جدی بر نداشته اند. به گفته مقامهای دولت افغانستان اعلام کردند طالبان مسئوليت اين حمله را بر عهده گرفته است. به علاوه يکی از خبرنگاران آسوشيتدپرس در پاکستان از طرف شخصی که خود را سخنگوی طالبان معرفی کرده اس ام اسی دريافت کرده است که نام بمبگذار انتحاری را (عبدالله) اعلام کرده است.

به محض وقوع اين انفجار محل حادثه و کليه نواحی اطراف آن به محاصره سربازان آمريکايی و مقاطعه کاران بين المللی مسئول حفظ نظم و امنيت در افغانستان درآمد.

بنابر گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۷ ميلادی ۱۶۰ انفجار انتحاری در افغانستان صورت گرفته است.

از زمان آغاز جنگ افغانستان به رهبری آمريکا از سال ۲۰۰۱ افغانستان سال گذشته يکی از بدترين و مصيبت بار ترين سالهای ناآرام خود را پشت سر گذاشت.

مجموع تلفات هفت سال ناآراميهای افغانستان در نتيجه بيش از هشت هزار حملۀ مرگباری است که توسط ستيزه گران صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG