لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

آمريکا و اتحاديه اروپا برای مذاکراتی جديد در مورد ضوابط امنيتی مسافرتی به توافق رسيدند


مسئولان امور امنيتی آمريکا و اتحاديه اروپا با انجام دور جديدی از مذاکرات در باره خواست های آمريکا از کشورهای اروپائی برای عمل کردن به ضوابط و معيارهای جديد امنيتی در ازای سفر بدون ويزای اتباع خود به آمريکا موافقت کره اند.

تصميم آمريکا برای توافق های جداگانه و انفرادی با کشورهای اروپائی بجای يک توافق کلی و عمومی با اتحاديه اروپا موجب ناخشنودی مقامات اتحاديه اروپا شده بود.

موافقت با انجام مذاکراتی جديد در باره يک توافق کلی و عمومی، امروز در پايان ملاقات مقامات آمريکائی و اتحاديه اروپا در حومه پايتخت اسلووانی اعلام شد.

مقامات اتحاديه اروپا از بعضی خواست های آمريکا از جمله استقرار ماموران محافط در هواپيماها، و مجوزهای الکترونيکی مسافرتی، ابراز ناخشنودی کرده بودند. اين خواست ها بخشی از يک قانون صرف نظر کردن از ويزاهای مسافرتی است که کشورهای اروپائی را ملزم ميکند در مورد مسافران حامل هواپيماهای راهی آمريکا از اروپا، اطلاعات بيشتری به آمريکا بدهند.

واشنگتن پيشتر با چند دولت بطور انفرادی به توافق رسيده است . روز چهارشنبه با لتونی و استونی قراردادهائی نظير قراردادی امضا شد که چند هفته پيش با جمهوری چک امضاء شده است.

پانزده کشور عضو اتحاديه اروپا در چارچوب برنامه صرف نظر کردن از ويزاهای مسافرتی ، با واشنگتن اطلاعات مسافرتی مبادله ميکنند. هدف از مبادله اين اطلاعات شناسائی مسافرانی است که ممکن است با تشکيلات تروريستی ارتباط داشته باشند.

XS
SM
MD
LG