لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

محمد خاتمی از مردم ايران خواست به کسانی رای دهند که شعار هايشان قابل اجراست


با نزديک شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی که روز جمعه انجام خواهد شد غلام علی حداد عادل، سخنگوی فعلی مجلس، که يکی از نامزد های انتخاباتی است در گردهمايی انتخاباتی «جبهه متحد اصولگرايان» تغيير شعار انتخاباتی اصلاح طلبان را پيروزی ای برای اصول گرايان خواند و آن را مورد انتقاد قرار داد و گفت، به نظر می رسد نامزد های جبهه متحد اصول گرايان در انتخابات آتی مجلس شانس بيشتری از ديگررقبای خود داشته باشند.

انتخاب نام اصول گرايان ناشی از پيروی آنان از اصول اوليه انقلاب اسلامی است در حالی که اصلاح طلبان بدنبال تغييراتی در سيستم سياسی کشور که تحت سلطه رهبران مذهبی اداره می شود هستند.

شورای نگهبان که اعضای آن را رهبران مذهبی افراطی تشکيل می دهند بيش از ۱۷۰۰ نامزد انتخاباتی را که بيشتر آنان رهبران اصلاح طلبان هستند از شرکت در انتخابات محروم کردند.

محمد خاتمی، رئيس جمهوری پيشين ايران، در اسلام شهر پشتيبانی خود را از ائتلاف اصلاح طلبان اعلام کرد و از اصول گرايان به اين دليل که آنان اصلاح طلبان را هم پيمان ايالات متحده می نامند انتقاد کرد. وی از مردم ايران خواست به کسانی رای دهند که شعار هايشان قابل اجرا باشد. آقای خاتمی به طور ضمنی گفت يکی از دلايل حضور ايالات متحده در عراق خط مشی مجادله آميز دولت ايران بوده است.

مراجعه به آرای عمومی که به طريق تلفنی توسط يک سازمان نظر خواهی ايالات متحده از ۱۰۰۱ نفر انجام شده نشان می دهد ۲۲ درصد کسانی که به اين نظر خواهی پاسخ دادند به اصلاح طلبان و ۸ در صد به اصول گرايان رای خواهند داد. ۳۶ در صد ديگر به هيچ گروهی رای نمی دهند و ۲۶ در صد نمی دانند به چه کسی رای دهند.

با وجود تورم ، بالارفتن قيمت منازل، و بيکاری در ايران، که زندگی مردم را بسيار دشوار ساخته، انتظار می رود مشکلات اقتصادی مهم ترين مسئله در اين انتخابات باشد.

بسياری از ساکنان کم در آمد جنوب تهران می گويند بهبود اقتصادی می بايد در اين انتخابات اولويت داشته باشد.

يک آهنگر به نام امير رضا زاده گفت، «اگر چه عدم محبوبيت آقای احمدی نژاد که بيشتر ناشی از اقتصاد نابسامان کشور است در اين انتخابات به اصول گرايان لطمه زده ولی از سوی ديگر ممنوعيت شرکت رهبران اصلاح طلبان در انتخابات به آن گروه نيز لطمه وارد آورده است.»
XS
SM
MD
LG