لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

با کشته شدن ۴۲ نفر بنظر ميرسد خشونت بارديگر به عراق بازگشته است


با کشته شدن ۴۲ نفر در خشونتهای ديروز (سه شنبه) در عراق، بنظر ميرسد خشونت بارديگر به آن کشور باز گشته است، گو اينکه در سال گذشته موج حملات فروکش کرده بود.

ديروز پليس عراق با پشتيبانی نيروهای ويژه آمريکا با گروه جدا شده از لشکرِ مهدی متعلق به مقتدا صدر، در ناحيه کوت، در ۱۶۰ کيلومتری بغداد ، به زدوخورد پرداخت.

ارتش آمريکا با صدور يک بيانيه گفت در اين درگيری چندين مظنون مسلح دستگير شدند.

مقامات پليس محلی گفتند دوازده جنگجوی عراقی جان دادند و ۱۴ تن زخمی و سی ستيزه جو بازداشت شدند.

در همين حال، يک بمب گذار انتحاری اتومبيل خود را نزديک دفتر مرکزی شورای بيداری عراق در شمال بغداد منفجر کرد و پنج تن را به کشتن داد. شورای بيداری از جنگجويان سنی تشکيل شده است که پيوند خود را با القاعده بريده اند و با پشتيبانی ارتش آمريکا با ستيزه جويان ميجنگند.

با اينحال، ارتش آمريکا ميگويد از ژوئن سال قبل تاکنون خشونتها ۶۰ درصد کاهش داشته است.

پرزيدنت بوش نيز ديروز طی سخنانی گفت، تصميم او در مورد عراق تحت تأثير مسائل سياسی در سال انتخابات قرار نمی گيرد، بلکه آنچه که او صلح در سالهای آينده می نامد بر اين تصميم اثر گذار است. پرزيدنت بوش همچنين گفت افزايش نيروها در عراق اثرات خود را نشان ميدهد، کشتارهای فرقه ای کاهش يافته است، و شبکه القاعدۀ عراق از سنگرهای خود رانده شده اند. با اين حال، پرزيدنت بوش اذعان کرد پيشرفتهای بدست آمده شکننده وآسيب پذيرند، زيرا دشمن در صدد بازگشت به مواضع خود است.

XS
SM
MD
LG