لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

قيمت های نفت خام برای مدتی کوتاه به رقم بی سابقه بشکه ای ۱۰۹دلار رسيد


قيمت های نفت خام امروز (سه شنبه) برای مدتی کوتاه به رقم بی سابقه بشکه ای ۱۰۹ دلار رسيد، اما بعدا اندکی پايين آمد، و سازمان بين المللی انرژی هشدار داد که قيمت ها همچنان بالا باقی خواهد ماند.

سازمان بين المللی انرژی در گزارش ماهانه خود که امروز منتشر شد، می گويد اقتصاد جهانی در عصر قيمت های بالاتر سوخت قرار دارد، و احتمال نمی رود قيمت نفت به زير بشکه ای ۶۰ دلار باز گردد.

قيمت ها طی دو هفته گذشته چندين بار بالا رفت، و فقط ديروز دوبار رکود را شکست.

قيمت نفت در سطح بين المللی با دلار محاسبه می شود و زمانی که اقتصاد آمريکا ضعيف باشد، بالا می رود. ضعف دلار همچنين نفت و کالاهای اصلی ديگر را برای خريدارانی که از ارزهای قوی تر استفاده می کنند، جذاب می سازد.

امروز همچنين ارزش برابری دلار برای مدتی کوتاه به سطح تازه ای پايين آمد و به ۵۵ سنت در مقابل يک يورو رسيد.

در همين حال، گازپروم، شرکت عظیم دولتی گاز طبیعی در روسیه، می گوید در سال ۲۰۰۹ گاز را به قیمت های بسیار بالاتری از کشورهای آسیای میانه خریداری خواهد کرد. اطلاعیه گاز پروم حاکی است که قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان موافقت کرده اند سال آینده گاز را به قیمت های سطح اروپا بفروشند.

گاز سه جمهوری شوروی سابق از طریق خطوط لوله ای که در کنترل روسیه قرار دارند به اروپای غربی می رسد. تحلیگران می گویند قیمت های بالاتر برای گاز آسیای میانه منجر خواهد شد که روسیه هزینه های افزوده را به اوکراین و به مصرف کنندگان در اروپای غربی منتقل کند.

خبرگزاری روسی ریا نووستی می گوید میانگین قیمت گاز برای اروپا ممکن است تا پایان ۲۰۰۸ به ۳۶۰ دلار در هر یک هزار متر مکعب افزایش پیدا کند. بنا به این گزارش، اروپای غربی در حال حاضر همین مقدار گاز ترکمنستان را ۱۳۰ دلار می خرد.

روسیه، ترکمنستان و قزاقستان اواخر سال گذشته قراردادی برای حمل گاز به اروپا از طریق خطوط لوله ای که روسیه کنترل می کند، امضا کردند.

XS
SM
MD
LG