لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۷

سالروز ناپديد شدن رابرت لوینسون شهروند آمريکائی در جزيره کيش


یک سال از زمانی که رابرت لوینسون شهروند آمريکائی و مامور سابق اداره آگاهی فدرال - اف بی آی - در جریان یک سفر کاری به جزیره کیش در ایران ناپدید شد، می گذرد. در دسامبر، همسر، پسر و خواهر زن لوینسون به ایران سفر کردند و از دولت ایران خواستند به یافتن او که پدر ۶۰ ساله ۷ فرزند است، کمک کند. هرچند مقامات ایران امنیت خانواده را در جریان سفر تضمین کردند، اما هیچ گامی در جهت انجام درخواست آنها برنداشتند.

تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، می گوید ایالات متحده به وارد آوردن فشار بر دولت ایران برای روش ساختن وضعیت آقای لوینسون ادامه می دهد:
***** ما بر این عقیده ایم که پس از گذشت یک سال، دولت ایران مسلما باید اطلاعاتی در مورد محل اقامت لوینسون داشته باشد یا قادر باشد آنرا بدست آورد. اطلاعاتی که به ما کمک خواهد کرد او را پیدا کنیم تا دوباره به خانواده اش ملحق شود.

آقای کیسی می گوید نبود حمایت از جانب دولت ایران "شگفت آور" است:
*****این یک مساله سیاسی نیست. در مورد فردی است که در ایران گم شده است، جائی که در آن خارجیان از نزدیک زیر نظر قرار دارند. پس از گذشت یک سال ما از او خبری نداریم، و این حالتی است که مسلما ما را نگران می سازد. بنابراین، ما می خواهیم هر کاری که می توانیم انجام دهیم تا قادر شویم ایرانیان را وادار سازیم به آنچه، دوباره می گویم، یک کوشش انساندوستانه است پاسخ دهند. آ

قای کیسی، در یک بیانیه کتبی گفت: اگر ایران آقای لوینسون را در اختیار خود دارد، در خواست می کنیم مقامات ایران ما را از آن آگاه سازند، و به کنسول سوئیس اجازه دهند به وی دسترسی پیدا کند و این امکان را فراهم آورند که وی نزد خانواده اش باز گردد.

XS
SM
MD
LG