لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

شصت راهب تبتی توسط دولت چين بازداشت شدند


دولت چين بازداشت بيش از ۶۰ راهب تبتی را تائيد کرده است. آنها روز دوشنبه مراسمی در بزرگداشت سالگرد قيام عليه حکومت چين در لهاسا پايتخت تبت بر پا کرده بودند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چين امروز (سه شنبه) گفت تظاهرات اقدامی غيرقانونی بود که ثبات جامعه را به چالش می گرفت.

او شرکت کنندگان در گردهمائی را «راهبان جاهل» ناميد و گفت آنها توسط آنچه آنرا «مشتی کوچک از مردم ديگر» توصيف کرد، تحريک شدند.

ديروز چهل و نهمين سالگرد قيام ناکامی بود که ارتش چين آنرا درهم کوبيد و موجب شد دالائی لاما، رهبر روحانی تبت، به شمال هند فرار کند.

همچنين، گروهی در حدود ۱۰۰ نفر تبعيدی تبتی در شمال هند امروز با ناديده گرفتن دستور پليس، راه پيمائی اعتراضی بسوی سرزمين خود را از سرگرفتند. آنها به برگزاری بازی های المپيک تابستانی در پکن معترض هستند.

ديروز پليس اين گروه را در ۱۵ کيلومتری دارماسالله، مرکز دولت در تبعيد برمه، متوقف ساخت.

راه پيمايان ساعت ها پيشتر، آماده شده بودند بمناسبت چهل و نهمين سالگرد قيام عليه حکومت چين بر تبت، حرکت شش ماهه ای را بطرف لهاسا، پايتخت تبت، آغاز کنند.

يک رئيس پليس محلی گفت او در پی دريافت توصيه دولت دهلی نو، دستور متوقف ساختن راه پيمايان را صادر کرد.

وی اظهار داشت راه پيمائی توافق بين دولت هند و دولت در تبعيد تبت را که هيچ فعاليت سياسی عليه چين در خاک هند برپا نخواهد شد، نقض می کند.

دالائی لاما، رهبر روحانی تبت، و دولت در تبعيد تبت، هيچکدام راه پيمائی را تاييد نکرده اند.

در جريان گردهمائی سالانه در دارماسالله ديروز دالائی لاما گفت او هنوز آماده است با رهبران چين در باره وضعيت تبت مذاکره کند.

سربازان چين در سال ۱۹۵۱ کنترل تبت را بدست گرفتند. در پايان آن دهه، دالائی لاما و بسياری از پيروان او از منطقه گريختند و اجازه يافتند در هند ساکن شوند.

XS
SM
MD
LG