لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۱

دو حزب مردم و مسلم ليگ نواز شريف برسرتشکيل کابينه ائتلافی پاکستان توافق کردند


رهبران دو حزب عمده پاکستان، که مخالف پرويز مشرف رئيس جمهوری هستند، بر سر تشکيل کابينه ائتلافی و نيز باز گرداندن افتخار محمد چودری، رئيس پيشين ديوان عالی کشور، به پست قبلی اش به توافق رسيدند

توافق دو حزب مردم و مسلم ليگ نواز شريف برسر تشکيل کابينه ائتلافی روز يکشنبه نهائی شد. رهبران دو حزب موافقت کردند افتخار محمد چودری، رئيس پيشين ديوان عالی، که از سوی پرويز مشرف برکنار شده بود را به پست پيشين بازگردانند.

اين ائتلاف، آينده پرويز مشرف رئيس جمهوری را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

علی آصف زرداری، همسر بی نظير بوتو رهبر ترور شده حزب مردم پاکستان، و محمد نواز شريف نخست وزير پيشين، که دولت او با کودتای نظامی ژنرال مشرف ساقط و خود وی به مدت ۸ سال به تبعيد فرستاده شد، در کنفرانس خبری مشترکی، خبر توافق نهائی را اعلام کردند.

نواز شريف به خبرنگاران گفت، «طرفهای ائتلاف، حزب مردم پاکستان و حزب مسلم ليگ نواز شريف در باره تشکيل کابينه ائتلافی و يک پاکستان دموکراتيک موافقت کردند تا رای مردمی را که در ۱۸ فوريه ۲۰۰۸ (۲۹ بهمن ۱۳۸۶) به نيروهای دموکراتيک داده شد به مرحله عمل درآورند.»

علی آصف زرداری، که در کنار نواز شريف نشسته بود، قول داد پاکستان را به مسير دموکراسی بازگرداند. وی گفت، «ما ، پارلمان و دموکراسی پاکستان، در همکاری با جهان تلاش می کنيم با مسائل پيش رو مقابله کنيم. ما دو حزب توافق کرديم با هم کار کنيم. به جهانيان هم می گوئيم دموکراسی ها هرگز با هم وارد جنگ نمی شوند. به خواست خدا، با جامه عمل پوشاندن به خواست مردم با منطقه و جهان همکاری می کنيم. ما جهانيان را نااميد نخواهيم کرد.

در ترتيبات جديد، رهبری کابينه و نخست وزيری با حزب مردم خواهد بود که بيش از ساير حزبهای سياسی در پارلمان کرسی دارد. حزب مردم هم تعهد کرده است به فاصله ۳۰ روز، افتخار محمد چودری، متحد نواز شريف را به ديوان عالی باز گرداند.

وکيلان دادگستری و حقوقدانان پاکستان، با برپائی تظاهرات روز يکشنبه، تعهد کردند تا بازگرداندن قاضی های برکنار شده از سوی پرويز مشرف به رونداعتراضی خود ادامه بدهند. اينان با راه پيمائی به سوی خانه افتخار محمد چودری که از ۴ ماه پيش در توقيف خانگی به سر می برد، شعار می دادند، «مشرف! برو،» و «ما آزادی می خواهيم.»

هنگامی که عده ای در صدد عبور از سيم خاردار بودند پليس از گاز اشگ آور برای متفرق کردن آنان استفاده کرد. عمران خان، قهرمان پيشين کريکت و رهبر حزب تحريک و انصاف، برای جماعت حاضر سخنرانی کرد وخطاب به پرويز مشرف گفت، «تا زمانی که دادگاههای پاکستان آزاد نشوند، احدی از مردم پاکستان به شما اجازه نخواهد دادروی صلح وآرامش را ببينيد.»

XS
SM
MD
LG