لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۸

ارزش دلار ميزان صادرات آمريکا را در سال گذشته افزايش داده است


تقويت ارزش يورو در برابر دلار سبب افزايش بهای صادرات خودروهای آلمانی شراب فرانسوی و در کل ساير کالاهای اتحاديه اروپا به آمريکا می شود ضمن اين که سفر شهروندان آمريکايی را به اروپا کاهش می دهد.

پاتريک آنجلو مدير يک شرکت مالی می گويد، «پايين بودن ارزش دلار نه تنها سبب افزايش سفر جهانگردان به آمريکا می شود بلکه سرمايه گذاران اروپايی را نيز بيشتر به سمت بازار آمريکا جلب می کند و از اين رو من معتقدم پايين بودن ارزش دلار برای آمريکا مثبت است.»

واقعيت اين است که سقوط ارزش دلار ميزان صادرات آمريکا را در سال گذشته افزايش داده است. دان نورت، اقتصادان، در توضيح اين امر گفت، «موقعيت بسيار خوبی برای صادرکنندگان در آمريکاست، زيرا بهای کالائی که برای مثال در گذشته برای اروپاييان يکصد يورو تمام می شد، اينک با کاهش ارزش دلار تنها ۵۰ يوروست.

سقوط ارزش دلار برای اروپاييان نفع ديگری را نيز به همراه داشته است، که کاهش بهای نفت و گاز از آن جمله است.»

عده ای از کارشناسان بر اين باورند که پايين آوردن نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمريکا به سقوط ارزش دلار کمک کرد. توماس کوولی، استاد اقتصاد دانشگاه نيويورک، گفت، «ميزان نرخ بهره در اروپا تغيير نکرده و همچنان بالاست و اين بخشی از علت سقوط ارزش دلار است. همچنين پايين آمدن ارزش دلاربر روی زندگی مهاجرانی که با کار کردن در آمريکا کمک خرجی را نيز به کشورشان می فرستند تاثير مستقيمی گذاشته است، زيرا سقوط ارزش دلار به معنی کار بيشتر برای فرستادن همان پولی ست که پيش تر می فرستادند.»

به گفته بانک جهانی ميزان پول ارسالی از طريق مهاجران به آمريکا به کشورهای در حال توسعه خود در سال گذشته ۲۴۰ ميليارد دلار بوده که تا نيمی از درآمد ملی آن کشورها را تشکيل می دهد و از اين رو کاهش ارزش دلار بر روی کشورهای فقير تاثير به سزائی می گذارد.

در همين حال تضعيف دلار اين نگرانی را در بعضی از بازرگانان اروپايی پديد آورده که می گويند افزايش يورو سبب کاهش بازار کار در اروپا شود و از اين جهت دفتر بازرگانی اتحاديه اروپا از بانک مرکزی اتحاديه خواسته است که ميزان نرخ بهره را پايين بياورد.

XS
SM
MD
LG