لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

متکی: قطعنامه تحريم سازمان ملل با انگيزه سياسی به تصويب رسيد


منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، در يک گردهمايی مربوط به فعاليتهای اتمی ايران قطعنامه جديد شورای امنيت عليه جمهوری اسلامی ايران را ناشی از انگيزه های سياسی دانست و آن را غيرقانونی خواند.

متکی گفت جمهوری اسلامی شش موضوع باقی مانده با آژانس بين المللی انرژی اتمی را حل و فصل شده می داند و آژانس قادر است به درستی ادعای جمهوری اسلامی در خصوص عدم انحراف فعاليتهای هسته ای اظهار شده گواهی دهد.

متکی گفت تهران آماده است مذاکرات با اتحاديه اروپا درباره برنامه اتمی را از سر بگيرد اگرچه دو روز پيش محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی گفته بود جمهوری اسلامی هيچگونه مذاکره ای در خارج از چارچوب آژانس بين المللی انرژی اتمی انجام نخواهد داد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد هفته گذشته قطعنامه جديدی را تصويب کرد که شامل اعمال تحريمهای بيشتر بر مقامهای جمهوری اسلامی است. بر اساس اين قطعنامه حسابهای بانکی آن دسته از شرکتها و مقامهای جمهوری اسلامی که در برنامه جنجالی اتمی و نظامی ايران نقش دارند مسدود می شود و سفرهای خارجی آنان محدود می گردد.

درعين حال اعضای دائمی شورای امنيت بعلاوه آلمان موافقت کرده اند مجموعه مشوقهای اقتصادی و سياسی ای به جمهوری اسلامی عرضه شود تا مقام های ايران دست از غنی سازی اورانيوم بردارد.

وزير امور خارجه جمهوری اسلامی لغو دور چهارم مذاکرات ميان ايران و آمريکا بر سر امنيت عراق را دلايل فنی دانست و افزود مذاکره دوجانبه با آمريکا هرگز در دستور کار جمهوری اسلامی نبوده است.

XS
SM
MD
LG