لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

پرزيدنت بوش لايحه محدود کننده شيوه های بازجويی متهمان به تروريسم را وتو کرد


پرزيدنت بوش لايحه محدود کننده شيوه های بازجويی متهمان به تروريسم توسط ماموران سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا (سيا) را وتو کرد زيرا که به گفته او اين شيوه ها از بسياری از حملات تروريستی جلوگيری کرده است.

پرزيدنت بوش روز شنبه در پيام راديويی هفتگی خود گفت، «متاسفانه کنگره لايحه اطلاعاتی ای را برای من فرستاده که من آن را وتو کردم زيرا اين لايحه يکی از باارزش ترين ابزار سازمان سيا در مبارزه با تروريسم يعنی شيوه های بازجويی از تروريست ها را ممنوع می کند. اين شيوه های بازجويی تاکنون از بسياری از حملات تروريستی در ايالات متحده و ساير کشور ها جلوگيری کرده است. اين شيوه ها به ما کمک کردند به ساختار القاعده، منابع مالی و راه های ارتباطاتی آنان آگاهی يابيم. بدون اين شيوه ها ايالات متحده دوباره مورد حمله تروريست ها واقع می شد.»

بخشی از اين لايحه، بازجويی با استفاده از محروميت از خواب، پوشاندن کامل سر متهمان، بستن چشم آنان، برهنه کردن، القای مصنوعی حس غرق شدن در آب يا هرگونه آزار جسمی را ممنوع می کند.

بويژه استفاده از القای مصنوعی حس غرق شدن به هنگام بازجويی اين نگرانی را ايجاد کرده که امکان شکنجه آمريکاييان در خارج از کشور را افزايش دهد.

با وجود اين پرزيدنت بوش می گويد سازمان سيا تحت نظارت دقيق و در مورد گروه کوچکی از خطرناک ترين تروريست ها اين شيوه های بازجويی را به کار می برد.

لايحه محدود کننده شيوه های بازجويی ماموران سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا را موظف می کند از ۱۹ روش بازجويی که در ارتش آمريکا استفاده می شود پيروی کنند.

ولی پرزيدنت بوش می گويد، «استفاده از شيوه های بازجويی ارتش فقط در مورد کسانی که در جبهه های جنگ دستگير می شوند قابل قبول است. شيوه های بازجويی ارتش بر روی اينترنت ثبت شده و تروريست های القاعده برای مقاومت در مقابل اين شيوه ها تعليم ديده اند. اگر ماموران سيا فقط شيوه های بازجويی ارتش را به کار گيرند ما نخواهيم توانست اطلاعات حياتی را از تروريست های ارشد القاعده بدست آوريم که می تواند جان شهروندان آمريکايی را به خطر اندازد. اين که ما در شش سال و نيم گذشته مورد حمله قرار نگرفته ايم اتفاقی نبوده بلکه ناشی از خط مشی های درست بوده است.

ما هيچ مسئوليتی مهم تر از جلوگيری از حملات تروريستی نداريم.»

رهبران دموکرات در کنگره تلاش خواهند کرد با کسب اکثريت لازم وتوی پرزيدنت بوش را بی اثر کنند، اما ناظران سياسی شانس موفقيت آنان را زياد نمی بينند.

XS
SM
MD
LG