لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

طالبانی ترکيه را به سرمايه گذاری درعراق در چارچوب مناسباتی استراتژيک دعوت کرد


جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق از ترکيه خواستار سرمايه گذاری در عراق در چارچوب مناسباتی استراتژيک شده است.

آقای طالبانی امروز، شنبه، در آخرين مرحله سفر دو روزه اش به عراق با سرمايه گذاران و کارآفرينان ترک در آنکارا ملاقات کرد. آقای طالبانی خطاب به آنان گفت عراق خواستار برقراری مناسبات در تمامی زمينه ها از جمله در امور اقتصادی، سياسی و فرهنگی است.

رئيس جمهوری عراق گفت بغداد برای حمايت از شرکت های بازرگانی ترکيه در هر گوشه از قلمرو عراق، از جمله در جنوب و يا در منطقه کردنشين شمال آماده است.

آقای طالبانی برای برطرف ساختن تشنج ناشی از حملات نظامی تهاجمی ماه گذشته ترکيه عليه حزب کارگران کردستان، موسوم به پ ک ک در شمال عراق ، به ترکيه سفر کرد. بغداد از حملات هوائی و زمينی ترکيه به عنوان اقدامی در جهت نقض حاکميت و تمامت ارضی عراق انتقاد کرده بود.

آقای طالبانی به نشانه حسن نيت در مقابل ترکيه، به دولت منطقه ای کردستان عراق دستور داده است شورشيان پ ک ک را برای خلع سلاح زيرفشار بگذارد. وی گفت عراق اجازه نميدهد پ ک ک از قلمروش برای حمله به کشوری همسايه، نظير ترکيه استفاده کند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نيز می گوید کشورها اخلاقا متعهد هستند با تروریسم بجنگند. او این نظر را روز شنبه در ضیافت ناهار به افتخار جلال طالبانی رییس جمهوری عراق ، و یک هفته پس از آن ابراز داشت که آنکارا به هجوم نظامی علیه شورشیان کرد در شمال عراق پایان داد.

XS
SM
MD
LG