لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۳

پوتين ناتو را متهم کرد که ميخواهد جای سازمان ملل متحد را بگيرد


ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه می گوید ادامه توسعه ناتو این تصور را بوجود می آورد که این اتحادیه سعی دارد جایگزین سازمان ملل متحد شود.

پوتین این نظر را روز شنبه در مسکو در کنفرانس خبری مشترکی با آنجلا مرکل صدراعظم آلمان ابراز داشت.

مرکل گفت ناتو یک اتحادیه کاملا دفاعی است. او همچنین با دیمیتری مدودیف رییس جهموری برگزیده روسیه ملاقات کرد. او نخستین رهبر یک کشور غربی است که از زمان انتخاب مدودیف در ۲ مارس بدیدار وی می رود.

پوتین همچنین تاکید کرد که جانشین او، همانند آنچه خود وی انجام داده است، از منافع روسیه دفاع خواهد کرد و گفت: شریکان روسیه نباید انتظار داشته باشند که مدودیف را شخصیتی نرمتر پیدا کنند.

آلمان و روسیه در سالهای اخیر در باره مجموعه ای از مسائل ، از جمله استقلال کوزوو، برنامه اتمی ایران و سیاست انرژی روسیه اختلاف نظر داشته اند.

روسیه روز چهارشنبه بمدتی کوتاه انتقال گاز طبیعی به اوکراین را متوقف ساخت و موجب شد تحویل گاز به دیگر کشورهای اروپائی نیز مختل شود.

آلمان بیشترین مقدار گاز طبیعی مورد نیاز خود را از روسیه دریافت می کند.

صدراعظم آلمان همچنین از وضعیت حقوق بشر و آزادی رسانه ها در روسیه انتقاد کرده و عادلانه بودن انتخابات ریاست جمهوری در آن کشور را زیر سئوال کشیده است.

پوتین با پذیرفته شدن احتمالی اوکراین و گرجستان، جمهوری های شوروی سابق، در ناتو مخالفت کرده است و می گوید بسیاری از مردم در این کشورها نیز با پیوستن به این اتحادیه مخالف هستند.

پوتین همچنین با آلمان بر سر طرح های امریکا برای استقرار یک سیستم دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک مخالف بوده است.

XS
SM
MD
LG