لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

حمايت های جهانی از زنان ايرانی در دستيابی به حقوق برابر


امروز مراسم روز جهانی زن در بسياری از کشورهای جهان در حالی برگزار ميشود که دولت ايران چنين روزی را به رسميت نميشناسد و مراسم هشتم مارس در داخل کشور تنها در محافل خصوصی برگزار ميشود.

اين در حالی است که روز گذشته شش برنده جايزه صلح نوبل، از جمله شيرين عبادی، باتفاق ۲۸۰ فعال حقوق زن در سراسرجهان با انتشار بيانيه ای بمناسبت هشتم مارس، روز جهانی زن، همبستگی خود را، با زنان ايران در دستيابی به حقوق برابر اعلام کردند.

در بيانيه برندگان صلح نوبل آمده است: دولت ايران با استفاده از مشغله ذهنی جامعه جهانی با بحران هسته ای اين کشور به سرکوب هرچه بيشتر فعالان حقوق بشر وحقوق زنان ايران پرداخته و تنها مجله ای را که مسائل زنان را مطرح ميکرد تعطيل کرده است.

اين بيانيه می افزايد: ما دولت ايران را فرامی خوانيم تا کليه محدوديتهای آزادی بيان و تجمعات مسالمت آميز را مطابق با تعهدات ايران در پيمان بين المللی حقوق بشر که طبق قانون اساسی ايران نيز الزام آوراست رفع کند. برندگان صلح نوبل در پايان بيانيه خود از دولت ايران خواسته اند، فورأ به اقدامات سرکوبگرانه عليه فعالان حقوق زن پايان بدهد و معيارها و قوانين بين المللی حقوق بشر را رعايت کند.

از سويی ديگر، سازمان گزارشگران بدون مرز نيز با انتشار بيانيه ايی به مناسبت روز جهانی زن سرکوب زنان ِ روزنامه نگار توسط دولت و گروههای مذهبی را محکوم کرد و خاطر نشان ميکند نبايد پذيرفت که در سال ۲۰۰۸ مدافعان حقوق زنان زندانی شده و يا به مرگ تهديد شوند.

گزارشگران بدون مرز همچنين بسته شدن روزنامه ها و نشريات در ايران و دستگيری وبلاگ نويسان و روزنامه نگاران اينترنتی را محکوم کرده و دولت را مسئول اين سرکوبها ميداند.

XS
SM
MD
LG