لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

بوش لايحه محدود ساختن ماموران اطلاعاتی درشيوه های بازجوئی را وتو کرد


پرزیدنت بوش لایحه ممنوعیت ماموران اطلاعاتی از استفاده از شیوه سرزیر آب کردن مظنونین تا رسیدن به مرحله خفگی و دیگر روش های بحث انگیر بازجوئی را وتو کرده است.

آقای بوش روز شنبه در سخنرانی رادیوئی هفتگی خود گفت او لایحه را به ین ادلیل وتو کرد که به کارهائی که از حملات تروریستی جلوگیری کرده است پایان می دهد.

آقای بوش " واتر بوردینگ" را یکی از " پر ارزش ترین ابزار در جنگ با تروریسم" توصیف کرد. این روش با انتقاد گسترده بسیاری از اعضای کنگره، سازمان های طرفدار حقوق بشر و کشورهای دیگر روبرو شده است.

لایحه ای که به تصویب کنگره رسید، ماموران اطلاعاتی را به شیوه های بازجوئی که در ارتش امریکا معمول است محدود می سازد. لایحه همچنین تحریکات احساسی و محرومیت از حس و دیگر تکنیک های شکنجه را ممنوع می ساخت. ارتش امریکا چنین متدهایی راکه برای مرعوب ساختن زندانیانی که حاضر نیستند به پرسش ها پاسخ دهند، بکار می رود، در سال ۲۰۰۶ قدغن کرد.

دولت بوش می گوید سی آی ای نباید مشمول معیارهای رایج در ارتش قرار گیرد، زیرا ماموران اطلاعاتی اغلب با تروریست هایی که رزمندگان قانونی نیستند سروکار دارند.

ادوارد کندی، سناتور دمکرات، گفته است وتوی لایحه بوسیله آقای بوش یکی از " شرم آور ترین اقدامات دوره ریاست جمهوری " خواهد بود.

XS
SM
MD
LG