لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

اپوزيسيون ائتلاف حاکم را از قدرت در يک استان ديگر مالزی خلع کرد


در مالزی انتظار ميرود ائتلاف حاکم تحت رهبری عبدالله احمد بداوی نخست وزير آن کشور در انتخابات عمومی امروز، شنبه، قدرت را حفظ کند، اما نتايج مقدماتی از پيروزيهای عمده احزاب اپوزيسيون حکايت دارد.

پيش بينی ميشود جبهه ملی حاکم هنگامی که نتايج قطعی حاصل از شمارش تمامی آرا اعلام شود، يک ائتلاف جديد اکثريت بوجود آورد. اما هنوز معلوم نيست آيا می تواند اکثريت دو سومی را که در قريب پنجاه سال حکمرانی داشته است حفظ کند يا نه.

تحليل گران ميگويند رای دهندگان خشمگين از تبعيض های قومی به پيروزی احزاب اپوزيسيون کمک کرده اند. دست کم يکی از وزيران ائتلاف جبهه ملی کرسی خود را در پارلمان از دست داده است.

حزب اپوزيسيون عمل دمکراتيک، ائتلاف جبهه ملی حاکم را در استان شمالی پنانگ، در انتخابات عمومی امروز، شنبه، شکست داد. مقامات محلی و وسائل ارتباط جمعی ميگويند حزب اپوزيسيون عمل ملی در اين استان با بردن دست کم هفده کرسی از چهل کرسی در مجمع قانونگذاری پيشتاز است. ديگر احزاب اپوزيسيون نيزبه احتمال قوی دست کم شش کرسی را کسب خواهند کرد.

نتايج مقدماتی همچنين از ماندن حزب اپوزيسيون اسلامی پان مالزی در قدرت، در استان کلانتان حکايت دارد، که تاکنون تنها استان در کنترل اپوزيسيون در مالزی بود.

رای گيری امروز در انتخابات عمومی مالزی با اتهامات تقلب و گزارشهای حاکی از خشونت همراه بود. در شمال شرقی کشور، پليس بيست سنگ انداز حامی اپوزيسيون را بازداشت کرد که راه را بر اتوبوس های روانه حوزه های رای گيری بسته بودند. بعضی از احزاب اپوزيسيون، ائتلاف حاکم را به فرستادن اتوبوس های حامل رای دهندگان ثبت نام نکرده به حوزه های رای گيری، و تقلب در انتخابات، متهم کرده اند.

در جريان مبارزات انتخاباتی، رهبران اپوزيسيون سعی کردند با ابراز هم بستگی به اقوام چينی و هندی ، که فعلا در ائتلاف حاکم چند قومی عضويت دارند، قدرت ائتلاف را کم کنند. اقليت های قومی در مالزی از شدت گرفتن تبعيض توسط اکثريت مسلمان در برنامه های مرتبط با اشتغال، کسب و کار و آموزشی گله و شکايت دارند.

XS
SM
MD
LG