لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

در جریان انفجار دو بمب کنارجاده ای در بغداد دست کم ۶۸ نفر کشته شدند


مقامات امنیتی عراق می گویند درجریان انفجار دوبمب کنارجاده ای دربغداد، دست کم ۶۸ نفر جان خود را ازدست دادند وبیش از ۱۲۰ نفر مجروح شدند.

به گفته پلیس، بمب ها روزپنجشنبه به فاصله چند دقیقه از یکدیگر منفجرشدند و چند مغازه و اتومبیل را در محله کرّاده در پایتخت عراق منهدم ساختند.

یک افسرارشد آمریکا دربغداد این حمله را به عنوان یک عمل تروریستی غیرمنطقی علیه مردم عراق توصیف کرد.

این حمله علی رغم کاهش کلی خشونت درعراق روی می دهد که ناشی از اعزام سی هزار سرباز جدید آمریکائی به عراق درسال گذشته بوده است.

ارتش آمریکا روزپنجشنبه اعلام کرد تاکنون دوهزارسربازآمریکائی ازعراق فراخوانده شده اند وآمریکا قصد ندارد سربازان دیگری را به جانشینی آن ها اعزام دارد. سربازانی که بازگشته اند بخشی ازنیروهای اضافی آمریکا به شمارمی روند که سال گذشته برای کمک به متوقف ساختن خشونت های فرقه ای که عراق را درآستانه یک جنگ داخلی قرارداده بود، اعزام شده بودند.

در همين حال، یک گزارش مطبوعاتی حاکی است رایان کراکر سفیر آمریکا در عراق قصد دارد پست خود را تا ژانویه آینده ترک کند. بنا به این گزارش، که در شماره روز جمعه واشنگتن پست منتشر شده، کراکر به همکاران خود گفته است می خواهد پیش از آن که جانشین پرزیدنت بوش وارد کاخ سفیدشود، کناره گیری کند.

کراکر که ۵۷ سال دارد به واشنگتن پست گفت قصد دارد پس از ۳۷ سال خدمت در وزارت امور خارجه بازنشسته شود. کراکر از سال ۲۰۰۷ در بغداد بوده است. او چند روز پس از زمانی که انتظار می رود ژنرال دیويد پترئوس، فرمانده ارشد آمریکا در عراق عوض شود، آنجا را ترک خواهد کرد.

واشنگتن پست می نویسد کارشناسان عراق نسبت به خروج تقریبا همزمان دو مقام، که موجب پیشرفت عمده ای در آن کشور در سال ۲۰۰۳ بوده اند، ابزار نگرانی می کنند.

XS
SM
MD
LG