لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۶

اخبار حقوق بشر؛ پروين اردلان جايزه خود را به زنان ايران اهدا کرد


پروين اردلان فعال حقوق زنان و برنده جايزه اولاف پالمه، که به دليل ممنوع الخروج بودن نتوانست در مراسمٍ اهدای اين جايزه در استکهلم شرکت کند، در يک سخنرانی ضبط شده جايزه خود را به زنان ايران اهدا کرد.

خواهر خانم اردلان بجای وی در اين مراسم شرکت کرد.

وزارت اطلاعات ايران روز دوشنبه هنگامی که خانم اردلان قصد داشت برای شرکت در مراسم بنياد پالمه به استهکلم برود از خروج وی جلوگيری کرد. اين اقدام جمهوری اسلامی با اعتراض رسمی وزير امور خارجه سوئد و برگزار کنندگان مراسم روبرو شد. همزمان رسانه های جمهوری اسلامی با انتشار گزارشهايی هماهنگ اتهام هايی را به خانم اردلان وارد کرده اند.

آغاز فعاليت کمپين بين المللی برای حقوق بشر

در خبری ديگر، فعالان مستقل حقوق بشر از آغاز به فعاليت کمپين بين المللی برای حقوق بشر در ايران خبر دادند. اين کمپين بين المللی برای مقابله با نقض فاحش حقوق بشر و سرکوب گسترده فعالان حقوق بشر و جنبشهای اجتماعی در اين کشور بوجود آمده است.

کمپين بين المللی برای حقوق بشر در ايران برای جذب حمايتهای بين المللی در دفاع از حقوق بشر و مدافعان حقوق بشر فعاليت خواهد کرد. همچنين گزارش و اطلاعات در مورد زندانيان عقيدتی و خبرها و مطالب حقوق بشری در پايگاه اينترنتی خود قرار خواهد داد.

در همين حال، از ايران گزارش ميرسد رضا داغستانی روزنامه نگار و فعال هويت طلب آذربايجانی که در روز دوم اسفندماه، مصادف با روز جهانی زبان مادری، دستگير شده به دستور قاضی رجبی ممنوع الملاقات بوده و زير فشارهای روحی و جسمی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG