لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

سفر جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق به ترکيه


جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق برای سفری دو روزه به آنکارا رفته است و گفته می شود هدف او این است از تنش هائی که در پی حمله نظامی ترکیه علیه شورشیان کرد در شمال عراق بین دو کشور بوجود آمد، بکاهد.

طالبانی امروز - جمعه - برای نخستین دیدار بعنوان رئیس جمهوری عراق وارد پایتخت ترکیه شد. بگفته مقامات ترکیه او قرار بود امشب در ضیافتی که عبدالله گل همتای ترک وی ترتیب داده است شرکت کند. طالبانی همچنین با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه ملاقات خواهد کرد.

تنش بین بغداد و آنکارا ماه پیش و زمانی شدت گرفت که ارتش ترکیه حملات زمینی و هوائی هشت روزه ای را علیه شورشیان پ. ک. ک. در شمال عراق آغاز کرد. بغداد عملیات نظامی را نقض حاکمیت عراق نامید و محکوم کرد.

مقامات ترکیه می گویند جلال طالبانی، که کرد است، برای یک سفر "کاری"، نه "رسمی" به آنکارا آمده است. معنای آن این است که تشریفات یک "دیدار رسمی" در مورد او برگزار نخواهد شد.

ترکیه سربازان خود را هفته پیش، یک روز پس از آن که ایالات متحده خواهان پایان گرفتن فوری عملیات شد، از شمال عراق خارج کرد. ترکیه و ایالات متحده حزب کارگران کردستان - پ. ک. ک. - را، که از سال ۱۹۸۴ برای خود مختاری مناطق کردنشین ترکیه با دولت مرکزی در جنگ بوده است، یک سازمان تروریستی تلقی می کنند.

مقامات ترکیه ابراز نگرانی کرده اند که در صورت جدا شدن کردهای عراقی از عراق، امکان دارد کردهای ترکیه تقویت شوند. چنین نگرانی هایی موجب شد احمد نجدت سزر، رئیس جمهوری سابق ترکیه از دعوت از طالبانی برای سفر به آنکارا خودداری کند.

XS
SM
MD
LG