لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

تظاهرکنندگان در پاکستان خواستار قطع روابط ديپلماتيک با دانمارک شدند


در پاکستان, صدها نفر با ترتیب دادن گردهمائی در شهرهای عمده به چاپ دوباره یک کاریکاتور طنزآمیز پیامبر اسلام در روزنامه های دانمارکی اعتراض کردند.

در اسلام آباد روز جمعه معترضین مسلمان در پی برگزاری نماز جمعه، در خیابان ها براه افتادند و علیه دانمارک شعار دادند. برخی، پرچم های دانمارک را آتش زدند، در حالی که دیگران از دولت پاکستان خواستند مناسبات دیپلماتیک با کپنهاگ را قطع کند. گردهمائی های دیگری نیز در شهرهای کراچی، لاهور، مولتان و کویته برپا شد و شرکت کنندگان خواهان تحریم فرآورده های دانمارکی شدند.

روزنامه های دانمارک، کاریکاتور بحث انگیز را ماه پیش و پس از آن که پلیس گفت از توطئه ای برای کشتن کاریکاتوریست پرده برداشته است، دوباره چاپ کردند. این اقدام که بعنوان نشانه ای از همبستگی با وی انجام گرفت، واکنش اعتراض آمیز مسلمانان خشمگین در پاکستان را موجب شد.

کاریکاتور، که طرحی از پیامبر اسلام را با عمامه ای شبیه بمب نشان می دهد، یکی از چندین کاریکاتوری بود که نخستین بار در سال ۲۰۰۵ در دانمارک چاپ شد و اعتراضات خشونت آمیزی را در کشورهای اسلامی براه انداخت.

در روزهای اخیر، صدها نفر از مردم افغانستان نیز در سلسله اعتراضاتی، تجدید چاپ کاریکاتور را محکوم کردند. معترضین همچنین قصد یک قانونگزار دانمارکی را برای پخش فیلمی که از قران انتقاد می کند، محکوم ساختند.

XS
SM
MD
LG