لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۳

اسرائيل ميگويد مذاکرات صلح برغم حمله مرگبارفلسطينی به مدرسه يهودی ادامه می يابد


نيروهای اسرائيلی در واکنش به حمله مرگبار يک مرد مسلح فلسطينی به يک مدرسه مذهبی يهودی در بيت المقدس، سفراز کرانه غربی را تا عصر شنبه محدود کرده اند. بيت المقدس امروز، جمعه، صحنه حضور هزاران نفر در آئين های خاکسپاری دانش آموزانی بود که در حمله روز پنجشنبه کشته شدند.

شاهدان ميگويند مرد مسلح به کتابخانه مدرسه رفت و با شليک مسلسل به جمعيت هشت نفر را کشت و سی و پنج نفر ديگر را مجروح کرد. اين حمله بدترين حمله ای است که در دو سال اخير در داخل اسرائيل روی ميدهد و بسياری از سکنه را شوکه کرده است.

گروه ستيزه گر فلسطينی حماس که در آغاز مدعی انجام حمله شده بود بعدا اين ادعا را پس گرفت.

يک سخنگوی پليس اسرائيل ميگويد مرد مسلح نيز در صحنه کشتار کشته شد. پليس مرد مسلح را يک فلسطينی بيست و پنج ساله ساکن شرق بيت المقدس معرفی کرد.

به گزارش المنار، ايستگاه تلويزيونی حزب الله ، يک گروه ناشناس که خود را شهيدان عماد مغنيه و غزه معرفی ميکند مدعی حمله شده است، اما درستی اين ادعا هنوز تائيد نشده است.

آمريکا، روسيه، آلمان و فرانسه حمله را تقبيح و محکوم کردند و برای بستگان قربانيان تسليت فرستادند.

يک سخنگوی وزارت امورخارجه اسرائيل گفت هدف اين حمله از ميان بردن شانس شانس صلح بود اما مذاکرات صلح ادامه می يابد.

محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی نيز حمله را تقبيح و محکوم کرد.

اين حمله پس از چند هفته تشديد خشونت های ناشی از پرتاب راکت توسط ستيزه گران فلسطينی به جنوب اسرائيل و کشته شدن بيش از صد نفر در عمليات نيروهای اسرائيلی در غزه رخ داد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد پنجشنبه شب جلسه ای فوق العاده تشکيل داد اما نتوانست در مورد متن اعلاميه ای راجع به حمله به توافق برسد. ليبی با پشتيبانی چند عضو ديگر اصرار داشتند اعلاميه عمليات اسرائيل در غزه را نيز تائيد کند. اعضای ديگر ميخواستند دو مسئله جدا از هم باشد.

مصر، که خواستارآتش بس ميان گروههای ستيزه گر و اسرائيل شده است، با حماس و جهاد اسلامی مذاکره ميکند. اين مذاکرات در شهر ال عريش ، و سه روز پس از آن شروع شد که اسرائيل به عمليات تهاجمی در غزه پايان داد. اين عمليات که با هدف متوقف ساختن حملات تقريبا همه روز راکتی به اسرائيل انجام گرفت به کشته شدن بيش از صد و بيست فلسطينی ستيزه گر و غير نظامی منجر شد.

XS
SM
MD
LG