لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

سرباز اسرائيلی در انفجار بمب در نزديکی غزه کشته شد


ارتش اسرائيل از کشته شدن يکی از سربازانش، و مجروح شدن سه سرباز ديگرش بر اثر منفجر شدن جيپ حامل آنان در انفجار يک بمب در نزديکی نوار غزه خبرميدهد. گروه ستيزه گر جهاد اسلامی مسئوليت حمله را برعهده گرفته است.

در همين حال به گزارش امدادگران فلسطينی، يک حمله اسرائيل در شمال غزه يک ستيزه گر فلسطينی را کشته است. اسرائيل در اظهار نظر نکرده است.

خشونت های جديد در پی سفر کاندوليزا رئيس وزير امورخارجه آمريکا به منطقه رخ داد، که ازرهبران اسرائيلی و فلسطينی قول گرفته است مذاکرات صلح را از سر بگيرند. محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی روز يکشنبه مذاکرات صلح را برای اعتراض به عمليات تهاجمی اسرائيل در نوار غزه، که به کشته شدن بيش از صد و بيست فلسطينی ستيزه گر و غير نظامی منجر شد، متوقف ساخت.

در همين حال ائتلافی از امدادگران بريتانيائی ميگويد اوضاع انسانی در نوار غزه از هر زمان ديگری طی چهل سالی که اسرائيل برای نخستين بار ان منطقه را اشغال کرد، بدتر شده است.

در گزارشی که امروز منتشر شد، هشت سازمان طرفدار حقوق بشر از اسراییل خواستند به محاصره غزه پایان دهد و گفتند اقدامات جاری بر اساس قوانین بین المللی غیر قانونی است. آنها، از جمله عفو بین الملل و اوکسفام ، یاد آور شدند محاصره اقتصاد منطقه را از هم پاشیده و موجب فقر مردم شده است.

بر اساس این گزارش، حدود ۸۰درصد ساکنان غزه به کمک غذایی متکی هستند،این رقم در سال ۲۰۰۶، ۶۳ در صد بود. در همین حال میزان بیکاری نزدیک به ۴۴ درصد است. سازمان ها از گروه های مسلح فلسطینی خواسته اند به حملات راکتی به شمال اسراییل پایان دهند، همچنین از اسراییل می خواهند " حملات نامناسب" به غزه را متوقف سازد.

ائتلاف گروه های امداد مستقر در بریتانیا، همچنین خواهان مذاکرات با حماس شده اند. این گروه اسلامگرا در ژوئن گذشته کنترل غزه را بدست گرفت . ایالات متحده، اتحادیه اروپا و اسرائیل آنرا یک گروه تروریستی تلقی می کنند.

XS
SM
MD
LG