لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

جمهوری اسلامی خبرنگار آمريکايی ايرانی تبار را به يک سال زندان محکوم کرد


جمهوری اسلامی يک خبرنگار آمريکايی ايرانی تبار را غيابا به جرم تبليغ عليه مصالح نظام به يک سال زندان محکوم کرد.

نماينده پرناز عظيما روز دوشنبه گفت هنگامی که دادگاه روز شنبه حکم را صادر می کرد نامبرده در ايران نبود. وی به خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا، در برنامه خبرها و نظرها، گفت دادگاه ابتدا سه اتهام عليه عظيما، خبرنگار راديو فردا، اقامه کرده بود. نخست، داشتن ادوات دريافت امواج ماهواره ای (ديش)؛ دوم، تحصيل مال نامشروع؛ و سوم، تبليغ عليه نظام جمهوری اسلامی، که زير مجموعه اقدام عليه امنيت کشور است.

دادگاه دو اتهام نخست را از فهرست اتهامات حذف کرد. اما جرم تبليغ عليه نظام را ابقا کرده و خبرنگار راديو فردا را به يک سال زندان محکوم نمود.

عظيما ۱۴ ماه پيش به تهران رفته بود تا از مادر بيمارش عيادت به عمل آورد. مقامات او را بازداشت کرده و پاسپورتش را موقتا مصادره نمودند. اما در پائيز گذشته، پس از آن که عظيما خانه مادرش را وثيقه کرد، به وی اجازه خروج از کشور داده شد.

عظيما برای راديو فردا، که مقر آن در پراگ قرار دارد، کار می کرد. به گفته راديو فردا، وکيل مدافع عظيما برای دادن استيناف ۲۰ روز مهلت دارد.

راديو فردا می گويأ عظيما اکنون بايد در مورد بازگشت به ايران و سپری کردن مدت حبس بموجب حکم دادگاه و يا گذشتن از قباله خانه مادرش تصميم بگيرد.

مدير راديو فردا، گفت عظيما هيچ کار خلافی نکرده، و تنها به عنوان يک خبرنگار حرفه ای انجام وظيفه می کرده است. وی بخاطر آنچه که آن را «روند آشکارا آزار و اذيت کارمندان راديو فردا» خواند مقامات جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

تصحيح:
پيش از اين، در همين صفحه گفته شده بود که يکی از موارد اتهام نازی عظيما «پولشويی» بوده است که به اين وسيله تصحيح می گردد. نازی عظيما هيچگاه از سوی دادگاه های جمهوری اسلامی به پولشويی متهم نبوده است.

XS
SM
MD
LG