لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

دولت جمهوری اسلامی به آزار زنان ايران ادامه می دهد


دولت جمهوری اسلامی به آزار زنان ايران ادامه می دهد
دولت جمهوری اسلامی به آزار زنان ايران ادامه می دهد

در حالی که جهان برای برگزاری روز بین المللی زن در ۸ مارس آماده می شود، دولت ایران به آزار زنان ایران که بگونه ای مسالمت آمیز برای پیشبرد حقوق برابر در ایران تلاش می کنند، ادامه می دهد.

ماه پیش، پروین اردلان، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، مقیم تهران ، بخاطر کارهائی که برای برابری بین زن و مرد در کشور خود انجام داده است، برنده جایزه اولاف پالمه اعلام شد. اما در این ماه، مقامات به او اجازه ندادند برای دریافت جایزه خود به سوئد سفر کند. گذرنامه خانم اردلان دقایقی پیش از آنکه راهی استکهلم شود، ضبط شد. او عضو موسس کمپین برای برابری است که با هدف جمع آوری یک میلیون امضا بسود تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان ایران براه افتاده است.

خانم اردلان بدلیل شرکت در سازمان دادن تظاهراتی در ماه ژوئن ۲۰۰۶، در آوریل ۲۰۰۷ به اقدام علیه امنیت ملی متهم شد و دادگاه او را به شش ماه زندان، بعلاوه ۳۰ ماه حبس تعلیقی، ظرف شش سال، محکوم کرد. خانم اردلان، که درخواست استیناف کرده است، اخیرا در مصاحبه ای گفت : "ما { مدافعان حقوق زنان} می دانیم که باید بهائی پرداخت شود." وی اضافه می کند: "هدف بسيار مهم است، من خواهان یک جامعه انسان دوست و وضعیتی بهتر برای کسانی که علیه آنها تبعیض روا می شود ، هستم."

شیرین عبادی، وکیل دادگستری، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل، اخیرا به تشریح برخی از قوانین ایران، که بگفته او "تعصب و تبعیض را نهادینه می کنند" پرداخت. خانم عبادی نوشت: " در ایران، شهادت یک زن در دادگاه نصف شهادت یک مرد است. مردان می توانند همسران متعدد داشته باشند، در حالی که دختران جوان می توانند بوسیله پدران خود به عقد مردان مسن تر در آیند. مجازات مرگ با سنگسار بجرم زناکاری هنوز بگونه ای نا مناسب بر زنان تحمیل می شود... ما ملتی هستیم که در آن توانائی زنان بسیار است، اما تعصب و تحجر اجتماعی دست و پایش را بسته است."
شیرین عبادی می گوید ایران باید به زنان شجاع خود که خواهان تغییر قوانین تبعیض آمیز هستند ببالد. او می نویسد : "برعکس، مقامات و ماموران امنیتی برای دستگیری آنها بسیج شده اند... هم اینک ده ها نفر از مبارزان برابری در ایران یا در پشت میله های زندان بسر می برند یا با مجازات زندان روبرو هستند"

آذر نفیسی، مولف ایرانی می گوید : این وظیفه مردم آزاد در سراسر جهان است که صدای خود را علیه اقدامات دولت ایران در بدرفتاری با فعالان حقوق زنان بلند کنند:
**** ( او می گوید) " بگذارید رژیم ایران بداند که جهان از کارهای آن آگاه است و آنها را تحمل نخواهد کرد."

شان مک کورمک ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در بیانیه ای گفت ایالات متحده " در کنار زنان ایران، که شجاعانه برای حقوق جهانی خود و برقراری عدالت در کشورشان مبارزه می کنند، ایستاده است."

XS
SM
MD
LG