لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

در آستانه انتخابات ايران، شورای عالی امنيت ملی برای رسانه ها موضع تعيين می کند


شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی بتازگی ابلاغيه محرمانه ای را در اختيار رسانه های ايران قرار داده که به آنها تکليف ميکند در مورد مسائل مختلف از جمله پرونده اتمی ايران چه موضعی اتخاذ کنند.

اين دستور العمل، که ابتدا در وب سايت مستقل و منتقد جمهوری اسلامی بنام روز آن لاين منتشرشده و سردبير يکی ازروزنامه ها نيز آنرا دريافت کرده، علاوه بر مسئله هسته ای، مذاکرات ايران و امريکا در باره امنيت عراق و انتخابات پيش روی مجلس شورای اسلامی رادر برميگيرد.

ابلاغيه محرمانه دولت از رسانه ها ميخواهد ديدگاه های جمهوری اسلامی را در مورد مسائل داخلی و خارجی رژيم مستقلاً و بدون اشاره به اينکه اين موضوع يک دستور دولتی است منعکس کنند. بندهائی از اين دستورالعمل محرمانه، علنًا خواستار موضع گيری رسانه ها در جهت حمايت از سياستهای دولت، از جمله بزرگ نمائی اختلافات برخی کشورهای اروپائی با سياست امريکا درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی است.

نشريه اينترنتی روز آن لاين، که اين ابلاغيه را منتشر کرده، می نويسد، تنها علتی که برای اصرار دولت در جهت غافل نگه داشتن مردم باقی ميماند، انتخاباتی است که ميخواهند به هرشکل برنده آن اعلام شوند.

شيرين عبادی، حقوقدان ايرانی وبرنده جايزه صلح نوبل، ميگويد در انتخابات مجلس شرکت نخواهد کرد، زيرا با اين انتخابات، اميدی به تغيير وجود ندارد. عبادی، که با خبرگزاری آنسا گفتگو کرده، پيش از اين طی سخنانی در مادريد پايتخت اسپانيا از ممنوعيت همجنس گرايی در ايران ابراز تأسف کرده و در اين گفتگو نيز خواستار آزادی حجاب در ايران شده است.

در خبر ديگری، روز نامه کيهان چاپ تهران، در سرمقاله روز گذشته خود، تهديد کرده است اگر جهان غرب با توجه به قطعنامه جديد شورای امنيت بخواهد کشتی ها وهواپيما های حامل کالا برای ايران و يا صدور آن به نقاط ديگر جهان را بازرسی کند، ايران نيز می تواند در يک اقدام متقابل در تنگه هرمز، که محل تردد روزانه دهها کشتی حامل نفت است، امنيت منطقه را با خطر جدی روبه رو کند.

XS
SM
MD
LG