لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

رييس جمهوری کنيا از قانون گذاران خواست توافقنامه تقسيم قدرت با اپوزيسيون راتصويب کنند


رييس جمهوری کنيا از قانون گذاران کشور خواسته است توافقنامه تقسيم قدرت را، که بقصد پايان دادن به جريان مرگبار پس از انتخابات در کشور بدست آمده است، تصويب کنند.

موايی کيباکی، امروز (پنجشنبه) پارلمان را گشود و قانون گذاران را به پشتيبانی از لايحه ای که توافقنامه را به قانون تبديل خواهد کرد، فرا خواند و خواست يک حس نيرومند اتحاد ملی، ورای تمام ملاحظات حزبی، پارلمان را هدايت کند.

کيباکی و «رايلا اودينگا» رهبر اپوزيسيون، که توافقنامه تقسيم قدرت را هفته پيش امضا کردند، می گويند اميدوار هستند اين اقدام در پايان دادن به خشونتی که در پی انتخابات پارلمانی مورد اختلاف در دسامبر براه افتاد، کمک کند. در جريان در گيری بين مخالفان و موافقان بيش از يک هزار تن کشته شدند.

توافقنامه از اودينگا می خواهد پست جديد نخست وزيری را قبول کند، و کيباکی را در مقام رييس جمهوری ابقا می کند. دو طرف هنوز در باره اعضای کابينه و قدرت و اختيارات نخست وزير در حال مذاکره هستند.

اپوزيسيون کيباکی را متهم کرد که برای تضمين انتخاب دوباره خود در روند رای گيری تقلب کرده است.

اين اختلاف موجی از شورش و خشونت در سراسر کنيا براه انداخت. خشونت در هفته های اخير فروکش کرده است، اما روز دوشنبه از سرگرفته شد و دست کم ۱۳ تن در يک منطقه دور افتاده در غرب کشورکشته شدند.

XS
SM
MD
LG