لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

آمريکا از هند خواست پيمان همکاری های اتمی دو کشور را تا پايان ماه مه تصويب کند


ريچارد باوچر، معاون وزير امور خارجه ايالات متحده، از دولت هند خواست پيمان همکاری های اتمی دو کشور را تا پايان ماه مه تصويب کند تا قانون گذاران ايالات متحده بتوانند قبل از تعطيلات تابستانی کنگره آن را بررسی و تصويب کنند.

آقای باوچر روز چهارشنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی در دهلی نو گفت، «برای تصويب کامل اين پيمان که برای هر دو کشور بسيار مفيد است کار بسياری در پيش است و هر زمان که دولت هند آماده امضای اين پيمان باشد ما نيز آماده ايم.»

ريچارد باوچر تاکيد کرد با انتخاب رياست جمهوری آينده ايالات متحده او تضمين نمی کند دولت جديد تصويب اين پيمان را همچنان در دستور کار خود قرار دهد.

برغم اين که هند توافقنامه های بين المللی منع گسترش سلاح های اتمی را امضا نکرده است ولی طبق اين پيمان خواهد توانست از ايالات متحده تکنولوژی هسته ای و سوخت برای راکتور های اتمی خود خريداری کند.

در عوض هند اجازه خواهد داد بازرسان بين المللی تسهيلات اتمی آن کشور را بازرسی کند.

دولت هند قبل از تصويب اين پيمان می بايد موافقت «آژانس بين المللی انرژی اتمی» و همچنين «گروه توليد کنندگان اتمی» را که شامل ۴۵ کشور صادر کننده سوخت اتمی است جلب کند.

رهبران هند می گويند با رشد سريع اقتصادی آن کشور هند نياز به انرژی بيشتری دارد و اميد می رفت اين پيمان قبل از پايان سال گذشته به تصويب پارلمان هند برسد، ولی مخالفت های داخلی در آن کشور موجب تاخير در تصويب آن شده است.

کمونيستهای هند مخالف پيمان همکاريهای اتمی دو کشور هستند و می گويند اين پيمان استقلال سياست خارجی هند و برنامه سلاح های اتمی آن کشور را به خطر می اندازد.

مخالفان اين پيمان در ايالات متحده نيز بر اين باورند که دادن سوخت اتمی به هند به آن کشور اجازه می دهد مواد اتمی خود را برای توسعه سلاح های هسته ای به کار گيرد.

XS
SM
MD
LG