لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

پنتاگون شرکت اروپائی را به رقيب آمريکائی ترجيح داد


در کمتر از چند روزکه ازامضاَََء قراردادی بین ارتش امریکا وشرکت اروپائی فرانسوی EADS میگذرد ، جزئیات تازه نشان میدهد که در بازار رقابت های جهانی تبحر و کیفیت کالاهای اروپائی به رده بالای خود رسیده است.

باید گفت این قرارداد ۳۹ ميلیارد دلاری که مشترکا با شرکت امریکائی نورتوپ گروپمن و EADS امضاء شد، شامل تحویل هواپیماهای غول پيکر سوخت رسانی در حال پرواز و تجهیزات مربوط به آن است. گفته میشود این قرارداد باعث میشود تا در آلابامای امریکا وهمینطور در تولوز فرانسه دو هزار شغل جدید بوجود بیاید.

شب گذشته، پنجم مارس، سخنگوی اروپائیان این موضوع را که تعدادی از مشاغل فن آوری به امریکا برده میشود تکذیب کرد. او گفت بخش مونتاژ، میزانی در امریکا و باقی در شهرتولوزدر فرانسه انجام خواهد گرفت.

براساس این قرارداد ۱۷۹هواپیمای سوخت رسانی در حال پروازظرف پانزده سال آینده به ارتش امریکا تحویل داده ميشود. باید توجه داشت که شرکت اروپائی تا کنون سفارش هشتصد فروند از این نوع هواپیما ها را دریافت کرده است.

آقای لوئی گالووآ ریئس فرانسوی شرکت در پی امضاء این قرارداد گفت که ما تمام نیروی خود را صرف اینکار کردیم، وکمی بعد، نيکلا سرکوزی رئيس جمهوری فرانسه ، ضمن پیام تبریک ، ازکارکنان این شرکت که اغلب فرانسوی وسپس آلمانی هستند قدردانی کرد.

از طرف دیگر مسئول بخش نظامی، آقای کارلوسوآرز گفت انتخاب هواپیمای شرکت ما درپی آن انجام گرفت که این مدل ازهواپیما برای پنجمین سال متوالی در نمایشگاههای بین المللی هوائی ، مقام اول را کسب کرد.

دراین شرکت بیش از۱۱۶هزار کارگر وکارمند کارمیکنند، و در کارخانه آن علاوه برهواپیما وهلیکوپترنظامی ،هواپیمای ایربآس نیز ساخته میشود .

ازچند سال پیش رقابت بین شرکت امریکائی بوئینگ وایرباس علنی بود، اما این انتخاب آنهم از سوی پیتاگون برای بوئینگ خبر خوشایندی نيست. آنچه که در این میان توجه آگاهان وتحلیلگران را بخود جلب کرده اینست که همه متخصصین بیشترین شانس را متوجه بوئینگ میدانستند. کارشناس امور دفاعی، آقای لورن تامپسون به آژانس خبرگزاری رویترگفت برای من این خبر شگفتی آور است.

و بالاخره در حالیکه بودجه نظامی امریکا به رقمی نزدیک به چهارصد میلیارد دلار رسیده، ژنرال ستاد ارتش امریکا، مایکل موسل گفته است درحال حاضر چند فروند ازهواپیماهای سوخت رسانی ما متعلق به ۴۴ سال پیش است. ولی، روشن نیست تا کنون ارتش امریکا چند بار اقلام مورد احتياج خود را از بیرون از مرزهایش خریده است.

XS
SM
MD
LG