لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

فدراسيون جهانی کارگران حمل ونقل خواستار آزادی اسانلو و صالحی شد


* امروز ؛همزمان با برگزاری گردهم آیی های گوناگون به نشانه اعتراض به زندانی بودن منصور اسانلو،فعال کارگری ،فدراسیون اتحادیه کارگران هلند جایزه ویژه خود را که هر دو سال یک بار به یک فعال مهم کارگری تقدیم می کند؛ امسال طی مراسمی به منصور اسانلو اهدا می کند .ازاین روی، مهرناز صمیمی با مسئول روابط عمومی این فدراسیون گفتگویی کرده است که درگزارش وی پیرامون این رویداد می خوانید:

فدراسيون جهانی کارگران حمل و نقل طی بيانيه ای امروز (پنجشنبه) ششم مارس، روز جهانی راه آهن، را به عنوان روز فراخوان برای آزادی منصوراسانلو و محمود صالحی، فعالان کارگری در ايران، اعلام کرد. به همين مناسبت گردهم آيی ها و راه پيمايی هايی در اعتراض به حبس اين دو فعال کارگری در ۴۱ کشور جهان و از جمله دربرابر سفارت جمهوری اسلامی در لندن برپای شده يا در حال انجام است.

در عين حال، فدراسيون اتحاديه کارگری هلند موسوم به اف. ان. وی. fnv که عمده ترين کنفدراسيون اتحاديه کارگری در آن کشور است هر دو سال يک بار جايزه ای به يک فعال اتحاديه کارگری تقديم می کند. معيار ارائه اين جايزه فعاليت پيگير و مؤثر چنين فعالانی است که با به مخاطره انداختن جان خود برای رفاه حال يا بهبود شرايط زندگی و کار اتحاديه های کارگری در يکی از کشورهای جهان می کوشند.

جايزه سال ۲۰۰۸ اف. ان. وی. به منصور اسانلو، رئيس هيأت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تخصيص يافته است .اين جايزه امروز طی مراسمی به منصور اسانلو تقديم می شود، که هماکنون در جمهوری اسلامی زندانی است. هاری ليندلاوف harry lindelauff ، سخنگوی روابط عمومی فدراسيون اتحاديه کارگران هلند، طی گفتگويی با صدای آمريکا گفت، «منصور اسانلو از چهره های شاخص و موثر فعال کارگری است که برای رفاه حال بيشتر کارگران امنيت جانی خود را به مخاطره انداخته و به همين سبب هم زندانی است. به عقيده ما او سزاوار آزادی است و اميدواريم که درپی برگزاری تجمع های گوناگون امروز در اعتراض به حبس وی، او هرچه زودتر آزاد شود.»
درپاسخ به اين پرسش که جايزه اف. ان. وی. چگونه به آقای اسانلو تقديم خواهد شد، هاری ليندلاوف گفت، «از آنجا که متاسفانه منصور اسانلو فعلا زندانی است ما نتوانسته ايم او را به هلند دعوت کنيم، اما اميدمان آن است که او به زودی برای دريافت جايزه اش به کشورما بيايد. اگر اين امر محقق نشود، يکی از رهبران اتحاديه ما با سفربه ايران به ديدار وی خواهد رفت و جايزه اش را در زندان به او تقديم خواهد کرد.»

منصور اسانلو روز ۱۹ تير ۸۶ در راه بازگشت به خانه اش توسط نيروهای امنيتی ربوده شد. وی به رغم شرايط نامساعد جسمی و مطرح شدن تقاضاهای مکرر سنديکاهای کارگری کشورهای گوناگون جهان از آن زمان تاکنون زندانی است.

XS
SM
MD
LG