لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

پليس کنيا تظاهرات يک فرقه غيرقانونی را متفرق کرد


پليس کنيا تظاهرکنندگان فرقه غير قانونی مون گيکی mungiki را در نايروبی پايتخت آن کشور با تير اندازی هوايی و پرتاب گاز اشگ آور متفرق کرد.

روز چهارشنبه تظاهر کنندگان به دستگيری ماينا نجنگا maina رهبر آن فرقه که سال گذشته به جرم داشتن غيرقانونی سلاح های مرگبار محکوم شده بود اعتراض کرده و شعار دادند که بدون او صلح در کنيا وجود نخواهد داشت.

بدنبال فعاليت های خشونت بار فرقه مون گيکی از جمله گردن زدن مخالفان درسال ۲۰۰۲اين گروه غير قانونی اعلام شد و در سال ۲۰۰۷ پليس کنيا سرکوبی آنان را آغاز کرد.

اين فرقه که با الهام از قيام «مائو-مائو» عليه تسلط امپراتوری بريتانيا بر کنيا در سال ۱۹۵۲ پايه گرفت به يک گروه جنايتکار تبديل شد که در بسياری از قتل ها، خشونت های سياسی، و اخاذی دست داشته است.

اين تظاهرات يک روز پس از اولين نشست رهبران سياسی کنيا بدنبال امضای توافقنامه تقسيم قدرت صورت گرفت.

در اين نشست موای کيباکی رئيس جمهوری کنيا و رايلا اودينگا رهبر اپوزيسيون که طبق اين توافقنامه مقام نخست وزيری کنيا را به عهده دارد در باره عادی کردن شرايط کنيا به گفتگو پرداختند.

پس از انتخابات دسامبر ۲۰۰۷ در کنيا، رايلا اودينگا رييس جمهوری کنيا را به تقلب در انتخابات متهم کرد و اختلاف آنان برخورد های خشونت باری را به دنبال داشت که موجب کشته شدن بيش از هزار نفر و مجروح و بی خانمان شدن بسياری ديگر شد.

درهمین حال پلیس غرب کنیا می گوید سه تن از اعضای یک گروه شبه نظامی مسلح را که مسئول حمله روز دوشنبه به یک روستا بودند ازپای درآورده است. درحمله به روستا دست کم ۱۲ نفرکشته شدند.

XS
SM
MD
LG