لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

تهران از سفرهيات اعزامی به بغداد برای چهارمين دور مذاکره با آمريکا در باره عراق خبرميدهد


وسائل ارتباط جمعی ايران ميگويند هياتی از تهران برای دور جديدی از مذاکرات با مقامات آمريکائی در باره امنيت عراق، امروز، چهارشنبه، وارد بغداد شده است.

خبرگزاری ايسنا اظهارات رضا اميری مقدم رئيس اين هيات را نقل کرد که گفته است دور چهارم مذاکرات روز پنجشتبه آغاز ميشود.

اين مذاکرات قرار بود ماه گذشته انجام گيرد اما تهران آن را به تعويق انداخت. مقامات جمهوری اسلامی ايران اين تعويق را ناشی از دلائل فنی توصيف کردند و توضيح بيشتری ندادند.

مقامات آمريکائی و جمهوری اسلامی ايران سال گذشته برای تبادل نظر در باره امنيت عراق سه بار در بغداد ملاقات کردند. اين ملاقات ها نخستين تماس های مستقيم ديپلماتيک ميان دو کشور پس از قريب سی سال بود.

در همين حال ادميرال ويليام فالون فرمانده ارشد آمريکائی در خاورميانه ميگويد بهبود اوضاع امنيتی عراق می تواند به آمريکا امکان بدهد که کاهش سربازان خود را در عراق بررسی کند، اما اين به معنای يک فراخوانی پيش از موعد نخواهد بود.

ادميرال فالون ديروز عليه هرگونه شتاب در فراخوانی سربازان هشدار داد و گفت مهم است که دست آوردهای اخير از دست نرود.

ادميرال فالون به کميته نيروهای مسلح در سنای آمريکا گفت تقويت سال گذشته نيروهای آمريکائی در عراق موجب کاهش حملات تروريستی و خشونت های فرقه ای شده است.

وزارت دفاع آمريکا در نظر دارد طرحی را برای يک فراخوانی محدود سربازان از عراق به اجرا بگذارد که قرار است تا ماه ژوئن انجام گيرد. ادميرال فالون گفت به اعتقاد او و فرماندهان ديگر، پس از آن آمريکا بايد صبر کند و پيش از آنکه فراخوانی های بيشتری را تدارک ببيند ، به ارزيابی اوضاع بپردازد.

XS
SM
MD
LG