لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

اوپک توليد نفت را در سطح فعلی نگاه می دارد


سازمان کشورهای صادر کننده نفت روز چهارشنبه تصمیم گرفت تولید نفت را در سطح فعلی نگاهدارد و درخواست پرزیدنت بوش را برای افزایش تولید بمنظور کمک به کاهش قیمت بنزین در آمريکا نادیده گرفت.

رئیس جمهوری آمريکا روزسه شنبه گفت اشتباه خواهد بود که اوپک بر تولید نیافزاید، و روز چهارشنبه انتقاد از اوپک را تکرار کرد و اظهار داشت روشن است که میزان تقاضا از عرضه بیشتر است و قیمت ها را بالا می برد. او در کنفرانس سوخت های قابل بازیافت در واشنگتن گفت: "آمريکا باید عادت های خود را تغییر دهد" و افزود: " تا زمانی که ما عادت های خود را عوض نکنیم، وابستگی به نفت بیشتر خواهد شد." با این حال، وزیران اوپک در جلسه خود در وین در روز چهارشنبه گفتند موجودی نفت در جهان کافی است و " محتکرین مالی و سوء مدیریت اقتصاد آمريکا " را مسئول بالا بودن قیمت ها دانستند.

شکیب خلیل، رئیس اوپک در سال جاری، گفت: "اگر قیمت ها بالا هستند، مسلما بعلت کمبود نفت خام نیست. از آنچه در آمريکا می گذرد ناشی می شود."

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی، در وین گفت: نیازی به افزایش موجودی حتی "به اندازه یک بشکه" وجود ندارد، و افزود: "کسانی هستند که نفت های تحویلی در آینده را می خرند و شایع می کنند که قیمت ها در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ از بشکه ای ۲۰۰ دلار بالاتر خواهد رفت.

با وجود این، وزیران اوپک، که بگفته تحلیلگران تهدید ناشی از کندی رشد اقتصاد بر بازرگانی کشورهایشان را درک می کنند، در بیانیه نهائی خود گفتند : "کنفرانس در بررسی چشم اندازها و قابلیت های بازار، کاهش رشد اقتصاد در آمريکا را که، همراه با عمیق تر شدن بحران اعتبار در بازارهای مالی، بر مخاطراتی که در برابر رشد اقتصادی جهان قرار دارد، و در نتیجه، تقاضا برای نفت خام می افزاید، برجسته ساخت."

اوپک قرار است جلسه بعدی خود را در سپتامبر برگزار کند، اما مقامات گفتند ممکن است پیش از آن برای بررسی وضعیت بازار در بهار، یک جلسه فوق العاده تشکیل دهد.

XS
SM
MD
LG