لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۸

تصويب سومين دور تحريم ها عليه ايران


تصويب سومين دور تحريم ها عليه ايران
تصويب سومين دور تحريم ها عليه ايران

شورای امنیت سازمان ملل متحد سومین دور تحریم ها علیه ایران را بدلیل خودداری از متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم و فعالیت های پردازش و بازآمائی آن تصویب کرده است. اورانیوم غنی شده می تواند برای تولید ماده مورد نیاز جنگ افزار اتمی بکار رود.

ایران چندین قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی و نیز دو قطعامه دیگر شورای امنیت را نادیده گرفته است. قعطنامه ها به ایران دستور می دهند غنی سازی و تمام فعالیت های مربوط به آنرا متوقف کند.

قطعنامه جدید که با ۱۴ رای موافق و رای ممتنع اندونزی از تصویب گذشت، تجارت کالاها و تجهیزات دارای به اصطلاح قابلیت کار برد دوگانه با ایران را ممنوع می سازد. قطعنامه همچنین به کشورها اجازه می دهد محموله هایی را که به مقصد ایران حمل یا از آنجا خارج می شوند، و مظنون به داشتن تجهیزات ممنوعه هستند، بازرسی کنند. و نیز از تمام کشورها می خواهد در معامله با نهادهای مالی ایران، بویژه بانک ملی و بانک صادرت، مراقب باشند و احتیاط کنند. افزون بر این، قطعنامه به تمام کشورها توصیه می کند در ورود به قرار دادهای تجاری جدی با ایران هشیار باشند.

تام کیسی، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، می گوید ادامه سرپیچی ایران از رعایت قطعنامه های گذشته ، تصویب قطعنامه جدید را ضروری ساخت:
**** هدف این روند این است که به تغییر محاسبات سیاسی از سوی رهبری ایران کمک شود. و ما مسلما امیدواریم در ایران رهبران منطقی که آماده خواهند بود از امتیاز پیشنهاد گفت و شنود بجای ادامه سرسختی استفاده کنند وجود داشته باشند، و امید می رود فشار فزاینده ناشی از این قطعنامه ، موجب شود آنها به این نتیجه برسند.

زلمی خلیل زاد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، گفت : قطعنامه جدید کمک می کند برای ایران روشن شود که اگر درخواست های شورای امنیت را رعایت نکند، با پیامدهایی روبرو خواهد شد. آقای خلیل زاد همچنین گفت مردم ایران و دیگران باید بدانند که ایالات متحده حق ایران را در دست یابی به انرژی اتمی برای مقاصد صلحجویانه می پذیرد. با این حال، او یاد آور شد که جامعه بین المللی نمی تواند به ایران اجازه دهد جنگ افزار اتمی تولید کند.

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، با اشاره به پشتیبانی ایران از تروریست ها در لبنان، عراق و افغانستان، و نیز اظهارات محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران علیه اسرائیل، گفت: رژیم فعلی ایران که مسلح به جنگ افزار اتمی باشد، خطر بزرگ بالقوه ای برای منطقه و جهان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG