لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

وزير خارجه آمريکا از رهبران اسراييل و فلسطينی خواست مذاکرات صلح را دوباره آغاز کنند


کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، از رهبران اسراييل و فلسطينی خواسته است مذاکرات صلح را بی درنگ دوباره آغاز کنند و می گويد آنچه وضع فعلی در خاورميانه به آن نياز دارد مذاکره است، نه اينکه طرف های مناقشه انگشت اتهام را بسوی يکديگر نشانه روند.

خانم رايس اين نظر را روز سه شنبه در قاهره در پی مذاکره با حسنی مبارک رييس جمهوری و ابوالغيث وزير امور خارجه مصر ابراز داشت و گفت حماس بايد پرتاب راکت بسوی شهروندان اسراييل را متوقف کند. او همچنين اسراييل را به کوشش بيشتر برای کاهش َشمار تلفات فلسطينيانی که در تيراندازی های متقابل گرفتار می شوند فراخواند.

وزير امور خارجه آمريکا امروز و فردا (چهارشنبه) جداگانه با اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل و محمود عباس رييس تشکيلات خود گردان فلسطينی گفت و گو می کند.

عباس مذاکرات صلح را در اعتراض به هجوم پنج روزه اسراييل، که موجب مرگ بيش از ۱۰۰ ستيزه گر و غيز نظامی فلسطينی شد، متوقف ساخت. سربازان اسراييل روز دوشنبه از شمال غزه خارج شدند، اما مقامات می گويند آنها اين حق را یزاس خود محفوظ نگاه ميدارند که اگر لازم شد نيروها را باز گردانند.

وزير امور خارجه مصر از آنچه آنرا استقاده بی محابای اسرائيل از زور و پاسخ نظامی گزاف به وضعيت غزه ناميد انتقاد کرد.

او همچنين گفت حماس بخشی از معادله فلسطينی است و سرانجام ناچار خواهد بود در روند صلح شرکت داده شود.

حماس روز سه شنبه ديدار کاندوليزا رايس را محکوم کرد و از رهبران منطقه خواست دربرابر درخواست های آمريکا برای بازگشت به ميز مذاکره ايستادگی کنند.

XS
SM
MD
LG