لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۰

روسای جمهوری ايران وعراق گشايش فصل جديد در روابط فی مابين را مورد تقدير قرار دادند


دودهه پس از پايان جنگ خونين بين دو کشور، رئيس جمهوری اسلامی ايران، محمود احمدی نژاد، امروز (دوشنبه) دومين و آخرين روز ديدار تاريخی خود از عراق را در بغداد سپری کرد.

رئيس جمهوری اسلامی ايران ديروز با همتای عراقيش، جلال طالبانی، ملاقات کرد. دو رهبر گشايش فصل جديدی در روابط همسايگی را اعلام کردند.

طالبانی گفت همکاری های اقتصادی، امنيتی، و سياست های نفتی مورد گفتگوهای طرفين قرار گرفت. احمدی نژاد ملاقات ديروز را بسيار مثبت ارزيابی کرد. وی گفت يک عراق توسعه يافته، مقتدر و يکپارچه به نفع منطقه خواهد بود.

احمدی نژاد همچنين با نخست وزير عراق، نوری المالکی، در منطقه سبز بغداد ديدار کرد. مالکی گفت ديدار رهبر ايران نمونه مطلوبی است که ساير کشورهای همسايه بايد سرمشق خود قرار دهند.

مالکی همچنين به رئيس جمهوری اسلامی گفت عراق کوشش خواهد کرد تا همه گروه های تروريستی فعال را از کشورش بيرون کند. مالکی گفت اين گروه ها شامل القاعده، مجاهدين خلق، و شورشيان کردی هستند که با عبور از مرز در خاک ترکيه دست به حمله می زنند.

احمدی نژاد آمريکا را متهم کرد که با حضور خود در منطقه، تروريسم و ويرانی به بار آورده است. وی دربغداد گفت، شش سال پيش در عراق، تروريسم وجود نداشت. پرزيدنت بوش گفته است که دولت مالکی بايد از ايران بخواهد که، دست از کمک به تروريسم در عراق بردارد.

احمدی نژاد اتهامات آمريکا مبنی بر دادن آموزش از سوی ايران به تروريست های شيعه ای که شهروندان عراقی و آمريکايی را می کشند مورد انکار قرار داد.

در خبری جداگانه وزير دارايی عراق گفت توافق بر سر برگزاری دور چهارم گفتگوهای سه جانبه ايران، آمريکا و عراق، صورت گرفته است. اين توافق، روز يکشنبه به دست آمد، اما زمان مشخصی برای برگزاری اين دور از گفتگوها، تعيين نشده است.

XS
SM
MD
LG